Úvodní strana > Krajské listy > Hejtmani slíbili Emmerové spolupráci na koncepci a síti nemocnic

 Hejtmani slíbili Emmerové spolupráci na koncepci a síti nemocnic

Hejtmani
PRAHA 19. října (ČTK) - Hejtmani dnes ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové slíbili, že budou spolupracovat na vytvoření sítě nemocnic a poskytnou připomínky ke koncepci resortu, kterou ministryně chce předložit v listopadu. Emmerová po setkání s hejtmany novinářům řekla, že představitele krajů požádala o společný postup při tvorbě racionální sítě nemocnic.

"Hejtmani, ani jeden z nich, nevyslovili odpor, jsou ochotni na páteřní síti spolupracovat," řekla. Dodala, že metodiku pro tvorbu sítě připraví podle jejího zadání Institut zdravotní politiky a ekonomiky, který spadá pod ministerstvo.

Kraje převzaly od státu osm desítek nemocnic, čtvrtinu z nich již převedly na obchodní společnosti, aby tak řešily jejich zadlužené hospodaření. Ministryně s tím nesouhlasí, ale krajům to nevytýká. Zákon o neziskových nemocnicích dosud není, a tak kraje jinou možnost neměly, soudí ministryně.

Další privatizaci však nepodporuje. Řekla, že krajům nemůže nařídit, aby s převodem nemocnic na obchodní společnosti ustaly.

"Vyslovila jsem jen naléhavou žádost, aby to zvážily," řekla a zdůraznila, že nemá tendence znárodňovat to, co již má vlastníky.

Kdy bude metodika hotova a kdy se znovu ministryně s hejtmany sejde, není zatím jasné. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský novinářům řekl, že do krajských voleb za tři týdny to nebude. "Očekáváme parametry sítě nemocnic a slíbili jsme, že je budeme komentovat," shrnul výsledky dnešní schůzky.

"Nedomluvili jsme nic konkrétního, byla to první schůzka," poznamenal středočeský hejtman Petr Bendl. Připomněl, že hejtmani jednají v tomto volebním období již se třetím ministrem. "Jsme znovu na začátku," poznamenal.

Bendl je přesvědčen o tom, že převod nemocnic na obchodní společnosti byl dobrým krokem. "Podařilo se nám otočit trend hospodaření, nemocnice jsou bez dluhů," řekl. Středočeský kraj ve své koncepci počítá se čtyřmi páteřními nemocnicemi a podle Bendla na tom nehodlá nic měnit. Bendl odmítl možnost, že by nemocnice byly převedeny z obchodní společnosti na neziskovou, pokud by to byla podmínka zařazení do sítě.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 20.10.2004 0:00