Úvodní strana > Krajské listy > Krizový štáb Karlovarského kraje řešil kontrolu hranic i respirátory

 Krizový štáb Karlovarského kraje řešil kontrolu hranic i respirátory

Krizový štáb
V Karlovarském kraji zůstal od půlnoci z 13. na 14. března 2020 v provozu jen hraniční přechod v Pomezí nad Ohři, částečně pak přechod ve Vojtanově. Cestovat do ČR a do rizikových oblastí ale mohou jen ti lidé, na které se vztahují výjimky stanovené usnesením vlády. Ostatních 11 přechodů zůstane pro cestující z i do republiky uzavřeno. Kraj také obdrží první dodávku respirátorů ze zásob ministerstva zdravotnictví. Občanům kraj nabízí novou informační linku a posílí odběrovou skupinu zdravotníků a záchranky. Na jednání krizového štábu se na tom shodl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis se zástupci složek Integrovaného záchranného systému, s krajskými hygieniky i celníky.
​​

​Podle informací krajského policejního ředitele Petra Macháčka bude hraniční přechod v Pomezí nad Ohří otevřen 24 hodin a 7 dní v týdnu. „Ve Vojtanově bude přechod v provozu od 5 hodin ráno do 23 hodin večer. Do republiky budou moci přicestovat jen Češi a cizinci s trvalým pobytem a pobytem delším než 90 dnů. Ze země do Německa se v našem kraji dostanou jen ti, na které myslí výjimka stanovená vládou a nařízením obecné povahy ministra vnitra, tedy pendleři pracující v dosahu 100 kilometrů od hranic. Ve spolupráci s hasiči, celníky budeme pokračovat jako dosud.  Na přeshraničních stezkách a cyklotrasách chceme se samosprávami domluvit umístění takových technických prostředků, které by bránily přechodu. V jedné denní směně trvající 24 hodin se vystřídá na hranicích v našem kraji 80 policistů,“ upřesnil Petr Macháček. 

Kraj očekává závoz ochranných pomůcek od ministerstva zdravotnictví. „Mělo by jít podle našich informací asi o 1500 kusů respirátorů FFP3, které dostanou v první řadě nemocnice, kde se slouží pohotovosti, tedy v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu, dále zdravotničtí záchranáři a praktičtí lékaři.  S distribucí respirátorů nám pomůže Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, kterému bych chtěl za toto řešení velmi poděkovat. Tři skupiny rozvezou respirátory do ordinací, aby lékaři nemuseli přerušit poskytování zdravotní péče a cestovat pro respirátory na krajský úřad,“ vysvětlil hejtman Petr Kubis a dodal, že se kraji od jednoho z místních dodavatelů podařilo získat dalších 1000 kusů respirátorů FFP2, které jsou rovněž plnohodnotnou ochrannou pomůckou pro zdravotníky i poskytovatele sociálních služeb.

Na kraj se také obracejí hoteliéři a provozovatelé wellness služeb s dotazy, zda mohou své provozy nechat otevřené. „Zatím platí, že v případě, kdy jsou poskytovány takové služby jako lázeňská léčebně rehabilitační péče na základě indikace lékaře a pod jeho dohledem, nevztahuje se pak na tyto provozy zákaz, jako je to v případě wellness služeb. V místě však smějí být jen pacienti daného zařízení a vždy je nutné  dodržovat pravidlo přítomnosti maximálně 30 lidí včetně personálu,“ dodal hejtman.

Namísto jedné odběrové skupiny, jež provádí přímo v domácnostech po dohodě s hygieniky odběry u lidí s podezřením na nákazu koronavirem, budou počátkem příštího týdne v terénu dvě skupiny. „V současnosti vyjížděla jedna odběrová skupina z Karlových Varů, nyní bude mít druhá stanoviště v Chebu, k dispozici budou tedy celkem 2 sanity se sestřičkami z karlovarské a chebské nemocnice, které budou provádět odběry. Zmenší se tak území, po němž zatím jezdila jedna skupina a počet odběrů by se mohl navýšit na 30 a více za den,“ vysvětlil krajský radní Jan Bureš.

Kraj také zřídil další informační linku k poskytování informací lidem o krizových opatřeních, které vláda zavedla v souvislosti s nouzovým stavem. Jde především o dotazy ke kontrolám na hranicích, k zákazu akcí a návštěv různých provozoven. Linka 601 214 174 je v provozu od soboty 14. března od 8:00 do 15:00 hodin. Informační linky rozšířila i Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje. Speciálně pro seniory a chronicky nemocné kraj vytvořil leták se základními informacemi. Dostanou jej sociální zařízení, města a obce, lékárny a k dispozici bude i na internetu.

Podle informací krajských epidemiologů je také nově v Karlových Varech v provozu laboratoř, která vyšetřuje odebrané vzorky na nákazu koronavirem. Doba zjištění výsledků se tak podstatně zkrátí. Na území Karlovarského kraje je aktuálně stále jen 1 případ onemocnění COVID-19.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 14.3.2020 7:00