Úvodní strana > Krajské listy > Zastupitelé Karlovarského kraje schválili úvěr na opravu silnic

 Zastupitelé Karlovarského kraje schválili úvěr na opravu silnic

Zastupitelé Karlovarského kraje na své poslední schůzi 14. října schválili přijetí úvěru na souvislé opravy silnic druhé a třetí třídy od Komerční banky (KB). Na úrocích kraj bance, která mu půjčí 300 milionů korun, zaplatí téměř 105 milionů. Kraj KB vybral v opakované veřejné soutěži a úvěr bude splácet 12 let.

Zastupitelé vyslyšeli výzvy vicehejtmana Jana Zborníka, aby rozhodnutí o přijetí úvěru neodkládali a hlasovali pro něj. "KB nám zaručuje v tuto chvíli fixní úrokovou sazbu 5,19 procenta po celou dobu splácení úvěru. Pokud bychom schválení odkládali, dojde minimálně k měsíční prodlevě a úroková sazba může mezitím vzrůst," uvedl Zborník.

Jak dále Zborník řekl, z hlediska kraje je poskytnutí úvěru od KB záležitost zcela bezriziková a nemůže v dalších letech neúměrně zatížit jeho hospodaření. "Z úvěru budeme hradit nejen první stavbu první etapy souvislých oprav, která už začala, ale také druhou a třetí, která je připravena na příští rok," poznamenal Zborník.

V prvním výběrovém řízení na poskytnutí úvěru zvítězila rakouská banka Kommunalkredit Austria. KB se přihlásila rovněž, ale byla vyřazena, protože nepředala kompletní dokumentaci.

Soutěž byla nakonec zrušena, protože se vedení Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚSKK) při vyhodnocení dopustilo vážné chyby. Rada kraje kvůli tomu ředitele KSÚSKK odvolala.

Rekonstrukci silnice mezi Karlovými Vary a Nejdkem, jež už začala, a mezi Chodovem a Mezirolím v délce asi 19,7 kilometru, zatím hradí KSÚSKK ze svých prostředků. Druhá stavba první etapy by měla začít v červnu nebo červenci 2005. Tentokrát by se opravy silnic druhých a třetích tříd měly týkat komunikací v okolí Krásna a Lokte na Sokolovsku, a to v celkové délce 30,1 kilometru.

Třetí stavba první etapy by měla podle Zborníka začít ještě letos na na podzim. Skončit by měla do konce roku 2005. Souvislé opravy čekají silnice v okolí Svatavy na Sokolovsku v celkové délce 15,1 kilometru.

V dalších letech by se měly oprav dočkat další úseky silnic v délce kolem 200 kilometrů. Provádět by se měly ve třech etapách a celkem v devíti stavbách během tří let. Na další stavby bude muset kraj čerpat nové úvěry nebo hledat jiné způsoby financování.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 18.10.2004 0:00