Domů Aktuality Asociace krajů chce posílit služby regionům, tedy lidem

Asociace krajů chce posílit služby regionům, tedy lidem

​Rada Asociace krajů ČR (AK ČR) dnes jednala v Čeladné o činnosti na následující dva roky. Shoda hejtmanů panuje v tom, že asociace musí reagovat na aktuální problémy veřejné správy, zohledňovat resortní rozdělení státu (ministerstev i poslaneckých a senátních výborů), být profesionální a apolitická.

Účastníky jednání přivítal v Moravskoslezském kraji hejtman Ivo Vondrák. Budoucí cíle asociace popsala předsedkyně AK ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová: „Služby našim členům, tedy lidem, chceme ještě více posílit - například organizací vzdělávacích akcí pro krajské zastupitele nebo tím, že každý z hejtmanů bude mít na starosti jednu konkrétní oblast činnosti,“ řekla.

Na jednání Rady Asociace krajů ČR se tak mimo jiné probralo složení odborných komisí. Fungují jako poradní orgány rady, v čele je vždy hejtman jako předseda komise, který má na starosti jednu konkrétní oblast. Komisí je celkem čtrnáct:

grémium ředitelů krajských úřadů - Jana Vildumetzová, předsedkyně a hejtmanka Karlovarského kraje
pro bezpečnost - Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje
pro cestovní ruch - Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje
pro dopravu - Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
financování a majetek krajů - Jiří Čunek, místopředseda Rady AKČR a hejtman Zlínského kraje
pro IT ve veřejné správě  - Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina
pro kulturu a sport - Jiří Zimola, místopředseda a hejtman Jihočeského kraje
pro regionální rozvoj, zemědělství a venkov - Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje
pro sociální věci - Oldřich Bubeníček, místopředseda a hejtman Ústeckého kraje
pro chytré regiony (včetně životního prostředí a energetiky) - Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Praha
pro školství - Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje
pro veřejnou správu a legislativu - Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
pro zahraniční spolupráci - Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně a hejtmanka Středočeského kraje
pro zdravotnictví - Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje

Debatovalo se také o ukončování operačních programů, čerpání finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu, či o nadcházejícím jednání s vládou plánovaném na 20. února 2017. Mělo by se týkat i navýšení platů řidičů veřejné autobusové dopravy či financování komunikací II. a III. tříd. Proto se prvního jednání Rady zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok.

Stejné téma chce Asociace krajů probrat 22. února 2017 také s představiteli Svazu měst a obcí ČR. Kromě toho se koná celá řada jednání s dopravci i dopravními odbory v jednotlivých krajích. Tak, aby se nařízení vlády, ke kterému kabinet bohužel příliš neřešil finanční krytí, ani povinnost respektovat platné smlouvy s dříve vysoutěženými dopravci, mohla realizovat. Nová Rada Asociace krajů představí své priority také prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi, a to 14. února 2017. Rovněž sladí termíny i k jednání s dalšími ústavními činiteli.

Datum aktualizace 25. 1. 2017 - 17:29