Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj podává trestní oznámení na  ministra Ratha

 Karlovarský kraj podává trestní oznámení na  ministra Ratha

hejtman Josef Pavel
Proti vyjádřením ministra Ratha při jeho předvolebních mítincích v Karlovarském kraji, které byly 3. května 2006 ve sdělovacích prostředcích, se rozhodla rezolutně vystoupit Rada Karlovarského kraje.

Nevadí mi, že mě osobně David Rath vyhrožuje, že jako krajský představitel nedostanu šanci na ošetření ve fakultní nemocnici. Ale vadí mi, že označuje naše krajské nemocnice za rozvrácené, jejich lékaře a zdravotníky za životu nebezpečné. To, že šíří poplašné zprávy a pomluvy o krajských nemocnicích, to považuji za nepřípustné. Právní rozbor potvrzuje, že ministr svými překvapivými vyjádřeními porušil nejen dobré mravy, ale především zákon,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Podle předsedy Společnosti lékařské etiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, MUDr. PhMgr. Jana Payne, PhD., překročil ministr navíc jako lékař také meze lékařské profesní etiky, a proto by se jeho výroky měla zabývat také Česká lékařská komora.

Rada kraje se rozhodla podat trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy ve smyslu §199 odst. 1, a pro vyhrožování ublížením na zdraví pro výkon pravomoci veřejného činitele ve smyslu § 156 odst. 1 písm. b) trestního zákona. Zároveň doporučila vedení krajských nemocnic, které podle ukazatelů a hodnocení poskytují kvalitní péči na velice solidní úrovni, aby zvážilo právní kroky vůči ministrovi, konkrétně žalobu na ochranu dobré pověsti podle § 19b odst. 3 občanského zákoníku.

Hejtman hodlá informovat osobním dopisem o nestandardním jednání ministra Ratha také předsedu vlády České republiky Jiřího Paroubka, vedení lékařské komory i Českou lékařskou společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Nedovedu si představit, že by se v demokratické zemi ministr směl chovat tímto způsobem,“ podivuje se hejtman.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 16.5.2006 0:00