Domů Aktuality Karlovarské gymnázium po prázdninách otevře fyzikální laboratoř

Karlovarské gymnázium po prázdninách otevře fyzikální laboratoř

První české gymnázium v Karlových Varech vybuduje moderní laboratoř přírodních věd. Příspěvek 200 000 korun od Nadace ČEZ získá díky úspěchu studentů v krajských kolech Matematické a Fyzikální olympiády.

V pondělí 24. června převzal ředitel gymnázia Zdeněk Papež symbolický šek, za který promění starší elektroučebnu v moderní fyzikální laboratoř vybavenou měřicími přístroji a počítači. Stalo se tak za účasti žáků, díky nimž škola vyhrála.

V soutěži o Oranžovou učebnu se letos utkalo čtyřicet sedm středních škol z celé České republiky. Počet žáků v krajském kole Matematické a Fyzikální olympiády určil žebříček patnácti nejúspěšnějších škol, z nichž bylo vylosováno vítězné gymnázium.

Tomáš Wirth, student vítězného gymnázia, se letos probojoval až do celostátního kola Fyzikální olympiády. Na novou učebnu se těší: „Umožní nám provádět přesnější měření a budeme on-line propojeni se světovými fyzikálními laboratořemi,“ usmívá se. „Úspěch našich olympioniků pomůže také ostatním studentům. Díky moderní učebně vybavené pro laboratorní práce a pokusy se výuka stane názornější,“ dodává Zdeněk Papež, ředitel gymnázia a učitel matematiky a fyziky. „Do krajských kol Fyzikální olympiády postupují naši studenti pravidelně ve všech kategoriích. Jen v letošním a loňském roce jich bylo třicet dva. V předchozích letech jsme třikrát reprezentovali ČR na mezinárodní Fyzikální olympiádě, roku 2007 v Iránu, 2008 ve Vietnamu a 2009 v Mexiku,“ vyjmenovává.

První české gymnázium je nejstarším gymnáziem v Karlových Varech, jeho historie sahá až do roku 1924. V současné době jej navštěvuje 641 žáků. Nová učebna podpoří i středoškolskou odbornou činnost, v níž škola vyniká. Úspěchy slaví zejména v matematice, biologii a astronomii. „Například v minulém roce jsme v soutěži vyhlášené MŠMT Excelence středních škol, jež monitoruje výsledky žáků z celé ČR v přírodovědných a technických soutěžích, získali šesté nejvyšší ocenění,“ doplňuje ředitel Papež.

 Na otázku, co v učebně nesmí chybět, odpovídá: „Samostatná pracoviště vybavená stolním počítačem, soustavou měřicích čidel a specializovaným softwarem. Žáci se na ni velice těší, na jejich žádost po prázdninách otevřeme hned tři fyzikální semináře.“

Datum aktualizace 25. 6. 2013 - 09:36