Domů Aktuality Mattoni ½Maraton Karlovy Vary má za sebou vydařenou premiéru

Mattoni ½Maraton Karlovy Vary má za sebou vydařenou premiéru

Do západočeských lázní se sjelo něco přes tisíc půlmaratonců.Z domácích nejvíce sedl tamní chlad, mokro a kopečky Ondřeji Fejfarovi z AK Kroměříž (1:08:02) a Ivaně Sekyrové (AK Sokolov, 1:17:32).

Celkově vyhrál keňský běžec Daniel Wanjiru (1:03:04), v ženách Etiopanka Mame Feyisa (1:12:49). Ondřej běžel téměř celý závod sám, i když to podle jeho slov nebyla jeho taktika. „Původně jsem se chtěl držet nějaké skupinky, ale pak jsem vyběhl v docela dobrém tempu a cítil se dobře, tak jsem to zkusil,“ okomentoval Fejfar svůj výkon. „Krize přišla veliká, ale ažv samotném závěru. Posledních čtyři pět kilometrů jsem pletl nohama, ale už mě přitahoval ten cíl, takže už jsem to doběhl."

Druhý z Čechů skončil Jiří Čivrný (SK Nové Město nad Metují, 1:12:23), dvě minuty po něm pak sokolovský Pavel Procházka.  I Sekyrové výkon si zaslouží velkou poklonu. Nejenže opět porazila svou současnou největší domácí rivalku (a současně i kamarádku) –Petru Kamínkovou, ale dokázala to v pořádném zápřahu – v pátek ukázala všem záda při evropském mistrovství veteránů v Úpici! Tam běžela desítku za 36:35. Dvě nejlepší Češky v sobotním podvečeru běžely dlouhou dobu spolu, ale přibližně na sedmnáctém kilometru Ivana utekla Petře a doběhla před ní s náskokem 15 vteřin.

„Nakonec jsem s tratí byla docela spokojená, dalo se to běžet i docela dobrém tempu,“ hodnotila závod loňská olympionička. Až s velkým odstupem, v čase 1:30:02, dorazila do cíle třetí Češka – Hana Randáková z Ligy 100 Praha. Sobotní závod tak velké změny na špici domácích půlmaratonských tabulek nepřinese.

První ročníku Mattoni ½ Maratonu Karlovy Vary příliš nepřálo počasí. Těsně před startem sice přestalo pršet, ale stále bylo velmi chladno. To však nic neubralo na skvělé atmosféře, kterou ještě vylepšil napínavý finiš v podání afrických běžců. Keňský běžec Daniel Kinuyua Wanjiru proťal cílovou pásku jen pět sekund před Ethiopanem Fekru Feyisou, bratrem sobotní vítězky.

Oba běžci nasadili na startu vysoké tempo a po celou dobu běželi společně.O vítězi se rozhodlo až v závěrečné dvousetmetrové cílové rovince, kdy Daniel Wanjiru přibližně 60 metrů před cílem svému rivalovi nasadil. I souboj o třetí místo byl až do konce závodu napínavý. Rozhodlo se opět až v cílové rovince, nakonec třetí skončil Maročan Abdelmajid El Missouf v čase 1:05:33. Podle online výsledků doběhlo v sobotu do cíle hlavního závodu 1104 vytrvalců.

Datum aktualizace 27. 5. 2013 - 08:02