Domů Aktuality Nový projekt pro mateřské školy se soustředí na zdraví a bezpečí

Nový projekt pro mateřské školy se soustředí na zdraví a bezpečí

Asociace Záchranný kruh společně se svými partnery včetně Karlovarského kraje vytvořila nový ojedinělý vzdělávací projekt pro mateřské školy v Karlovarském kraji a jejich pedagogy.
Projekt, který nese název "Včas umět a znát je napořád" je financován z prostředků EU a byl realizován v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V rámci projektu, za dobu jeho trvání 10 měsíců, byly vyvinuty a vytvořeny zcela nové didaktické a metodické pomůcky pro pedagogy mateřských škol, které řeší vzdělávání v oblastech běžných rizik, osobního bezpečí, požárů, mimořádných událostí, dopravní a ekologické výchovy. Celkové náklady projektu činily necelé 3 miliony korun.

Mateřské školy v Karlovarském kraji se tak nyní mohou věnovat vzdělávání v doposud opomíjených problematikách souvisejících s ochranou zdraví, životů, majetku a životního prostředí. “S možnými riziky je zapotřebí vhodným způsobem seznamovat děti od nejnižšího věku, aby se pro ně informace související s ochranou vlastního zdraví a bezpečí staly samozřejmou součástí základních znalostí,“uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný stím, že projekt je přínosný zároveň i pro učitelky mateřských škol, které mohou propojit hru s výukou.

V rámci projektu bylo vytvořeno celkem 33 zcela nových deskových her, které jsou rozděleny do 6 didaktických okruhů, mimo jiné běžná rizika, osobní bezpečí, požáry nebo dopravní výchova. „Každý okruh obsahuje kromě deskových her také metodické listy, které pedagogům dávají k dispozici podrobný návod práce s hrami, a dále pracovní listy pro práci s dětmi. Každá desková hra má i svou interaktivní podobu, která je opět volně dostupná na portálu Záchranného kruhu. Deskové hry obsahují více jak 1500 nových obrázků a situací z řešených oblastí. Jsou použity nejrůznější typy a formy praktických vzdělávacích her jako například přiřazování, doplňování, třídění, puzzle, pexesa, včetně pohybových aktivit a dalších metod rozvíjející dětské smysly“, představila projekt Ing. Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

Asociace na projektu spolupracovala také se Střední odbornou školou pedagogickou, gymnáziem a vyšší odbornou školou Karlovy Vary, která poskytla metodickou pomoc, ale především si budoucí učitelky mateřských škol mohly vyzkoušet práci se vzdělávacími hrami v praxi.

V rámci projektu jsou rovněž realizovány akreditované semináře, při kterých jsou pedagogové mateřských škol seznamováni nejen s výstupy projektu a s možnostmi využití pomůcek, ale také i s nezbytnou teorií týkající se oblastí rizik. Každá mateřská škola, která o seminář projevila zájem, navíc získala kompletní vzdělávací materiály – deskové hry, metodické a pracovní listy a další pomůcky v hodnotě několika tisíc Kč a to zcela bezplatně.

„Na projektu pracoval 15členný tým složený ze záchranářů, pedagogů, metodiků, psychologů a dalších odborníků z řad animátorů, grafiků a programátorů. Dabingu interaktivních her se ujal herec Martin Dejdar. Díky projektu se povedlo vyplnit mezeru ve vzdělávání na mateřských školách ve zmiňovaných oblastech a to včetně vybavení škol tolik potřebnými pomůckami. Prvotní odezvy ze strany mateřských škol jsou jen pozitivní, přičemž pedagogové neskrývají své nadšení," doplnil Lukáš Hutta, výkonný manažer asociace.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 28. 2. 2013 - 12:11