Úvodní strana > Krajské listy > Europoslanec Ismail Ertug navštívil karlovarské letiště

 Europoslanec Ismail Ertug navštívil karlovarské letiště

Vitani europoslance
Zástupci Karlovarského kraje přivítali na karlovarském letišti europoslance Ismaila Ertuga, který přicestoval se svojí rodinou. V rámci setkání mu byly představeny plány rozvoje letiště do budoucna a diskutovalo se i o zapojení letiště do transevropské dopravní sítě.

„Jsem velmi rád, že si pan europoslanec udělal čas a se svojí rodinou zavítal do Karlovarského kraje. Těší mne, že ho mohu přivítat v krásné, moderní hale karlovarského letiště,“ uvedl hejtman Josef Novotný.

Kromě přivítání byl europoslanec seznámen i s historií letiště a jeho postupnou proměnou v čase. Karlovarské letiště bylo založeno na počátku 20. let minulého století a postupem času prošlo řadou úprav tak, aby splňovalo technické parametry a nabízelo patřičný komfort pro cestující. Nejrozsáhlejší modernizace probíhala v letech 2005 až 2009. Hlavním cílem této modernizace bylo zvýšení úrovně technických parametrů vzletové a přistávací dráhy, světelného zabezpečovacího zařízení a výstavba zcela nové odbavovací haly s moderními a komfortními prostory pro odbavení cestujících a poskytování souvisejících služeb. V současné době letiště provozuje pravidelné linky do 5 destinací v Rusku (Jekatěrinburgu, Moskvy, Petrohradu, Samary a Ťumeně) a letní charterové lety do Turecka. I přes dopady globální hospodářské krize počet cestujících neklesá, ba naopak. Letiště odbavuje až 500 tisíc cestujících ročně.

O plánech rozvoje letiště do budoucna informoval europoslance obchodní manažer letiště Radek Zábranský. „V horizontu 5 let by měl být zpracován projekt na prodloužení přistávací dráhy či výstavbu nového VIP/business terminálu. Všechny akce by měly být hrazeny z toho, co si letiště samo vydělá,“ upřesnil Zábranský.

Uvažuje se i o zapojení letiště do transevropské dopravní sítě. Jedná se o instituci, kterou zavedla Evropská unie v roce 1993. Transevropská dopravní síť, neboli zkráceně TEN-T, je sítí silničních a železničních koridorů, mezinárodních letišť a vodních cest. V rámci této instituce pak mohou jednotliví členové čerpat dotace na rozvoj infrastruktury. „Rádi bychom využili potenciál letiště, a proto usilujeme o zařazení letiště do transevropské dopravní sítě,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy, silničního hospodářství a regionálního rozvoje Petr Navrátil.

Europoslanec Ismail Ertug, který je mimo jiné zpravodajem pro nařízení Evropského parlamentu a Rady o hlavních směrech Evropské Unie pro rozvoj transevropské dopravní sítě, konstatoval, že karlovarské letiště má dobré vyhlídky na začlenění. „V současné době jsou stanovena pravidla, v rámci kterých toto letiště zatím ještě nemůže být zařazeno do nejužšího výběru. V budoucnu nás však čeká ještě revize konceptu transevropské dopravní sítě a proto je potřeba využít tohoto mezidobí a pracovat dál na rozvoji letiště. Uvědomujeme si, že letiště má velký význam pro region a nejen pro něj,“ dodal europoslanec.
Za stránku zodpovídá: Veronika Severová
Datum vydání: 28.12.2012 0:00