Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj získal stavební povolení na rekonstrukci Císařských lázní

 Karlovarský kraj získal stavební povolení na rekonstrukci Císařských lázní

Cisarske lazne
Stavební povolení je základem pro zahájení veškerých úkonů směřujících k opravě významné kulturní památky. Záchrana Císařských lázní si vyžádá téměř miliardovou investici.

 „Půjde o vícezdrojeové financování. Podáme projekt do Regionálního operačního programu, další peníze chceme získat z Integrovaného operačního programu. Na financování se bude podílet Karlovarský kraj i město Karlovy Vary,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Jeho slova potrvdil i karlovarský primátor Petr Kulhánek. „Budeme nabízet kraji maximální součinnost při této náročné rekonstrukci a splníme přísliby minulého vedení města,“ uvedl Petr Kulhánek.

Po rekonstrukci nabídne objekt návštěvníkům muzejní expozice lázeňství a Karlovarského kraje, víceúčelový sál, Muzeum Mezinárodního filmového festivalu, víceúčelový společensko-kulturní sál, balneocentrum s knihovnou a studovnou pro odbornou veřejnost a Informační centrum Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje.

Císařské lázně jsou památkově chráněným objektem již od roku 1958. V minulém roce přitom byly zařazeny lázně mezi Národní kulturní památky. Od svého uzavření v 90. letech 20. století budova chátrá. V roce 2008 získal objekt do svého majetku Karlovarský kraj. Jeho snahou je budovu zrekonstruovat a opět zpřístupnit veřejnosti. V červnu roku 2009 byl proveden stavebně technický průzkum, jehož cílem bylo posoudit současný stav zmíněného objektu a poskytnout podklady pro návrh budoucích stavebních zásahů.

Z provedeného průzkumu vyplývá, že v současné době budova trpí v přízemních prostorách nadměrnou vlhkostí a musí kvůli svému špatnému stavu projít náročnou rekonstrukcí a sanací. Interiéry, hodnotné umělecké předměty a umělecko-řemeslné prvky musí být restaurovány. „Samotná rekonstrukce by měla trvat zhruba dva roky. Nějakou dobu ale potrvá, než vyřídíme veškeré formality spojené se získáním evropských peněz i ministerstva kultury, uzavřel hejtman Josef Novotný.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 30.11.2010 0:00