Úvodní strana > Krajské listy > Všechny bývalé okresní nemocnice v Karlovarském kraji jsou ztrátové

 Všechny bývalé okresní nemocnice v Karlovarském kraji jsou ztrátové

Všechny tři bývalé okresní nemocnice (Karlovy Vary, Sokolov, Cheb) v Karlovarském kraji jsou ztrátové. Vyplývá to z auditů, které Karlovarský kraj jako jejich nový zřizovatel nechal vypracovat. Kritická je podle očekávání finanční situace chebské nemocnice, která se potýká s dluhem přes 260 milionů korun. Alarmující je i stav nemocnice v Sokolově, kde dluh činí 136 milionů korun. Naopak karlovarská nemocnice má jen nízké ztráty.

Zatímco závazky chebské nemocnice jsou známy a kraj se již její kritickou finanční situaci pokouší řešit, dluh nemocnice v Sokolově známý nebyl. Podle auditorů její schodek ročně vzrůstá o 21 milionů korun a nelze očekávat obrat ve vývoji. Upozorňují proto na hrozbu konkurzu. Vedení kraje si však tuto možnost nepřipouští.

"Kdyby byly všechny objekty a pozemky v majetku nemocnice a nikoli kraje, tak by nikdo nemohl říct, že hrozí konkurz," říká náměstek hejtmana Petr Horký.

Nemocnice má uzavřeny splátkové kalendáře s dodavatelem zdravotnického materiálu a platí. Bezprostřední kolaps jí určitě nehrozí.

Ani krajský zdravotní rada Vladimír Zapletal nepřipouští, že by nemocnice byly v existenčních potížích. "V případě nemocnic nevidím nikde žádnou tragédii," reaguje na výsledky auditu, který poukazuje na rostoucí ztráty. Nemocnice totiž zvyšují mzdy, spotřebu zdravotnického materiálu a investiční zatížení, ačkoli jejich tržby zaostávají.

Kraj vidí zásadní problém jen v chebské nemocnici. Zde již uvedl do funkce krizového manažera, který má zamezit provozní ztrátě. Dluh 260 milionů korun by ale podle hejtmana Josefa Pavla měl vyřešit stát, který jej na kraj převedl i s nemocnicí.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 10.6.2003 0:00