Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský hejtman: Investice do letišť Karlovy Vary a Hof by se měly koordinovat

 Karlovarský hejtman: Investice do letišť Karlovy Vary a Hof by se měly koordinovat

Karlovarský hejtman: Investice do letišť Karlovy Vary a Hof by se měly koordinovat
Karlovarský kraj chce sladit investice do dvou regionálních letišť, vzdálených od sebe pouhých 80 kilometrů, v česko-německém příhraničí. Jde o letiště v Karlových Varech - Olšových Vratech a o letiště Hof - Plauen. Němci připravují velkou investici v hodnotě zhruba jedné miliardy korun, naopak v karlovarském areálu se plánuje modernizace ani ne za desetinu této částky. Bavorsko i západní Čechy, které se ve čtvrtek 5. června dohodly na společném územním plánování, přitom výrazně spoléhají na fondy Evropské unie.

"EU má programy na podporu regionálních letišť, které nevlastní stát, a od ledna příštího roku chceme tyto strukturální fondy čerpat i my a připravujeme projekty," říká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Podle něj bude letiště Hof těžko cílovou stanicí, kdežto naše největší lázně už jí dávno jsou. "Dovedl bych si představit, kdyby v Hofu zůstalo cargo letiště a letiště karlovarské by se orientovalo na přepravu osob," dodává hejtman.

Podle hejtmana Pavla má karlovarská plocha výhodu zejména v tom, že je jedním ze čtyř mezinárodních letišť v ČR, kdežto areál letiště Hof - Plauen má statut pouze vnitrostátního letiště s propojením na Frankfurt nad Mohanem a s dovolenkovými charterovými lety. Z karlovarského letiště, které loni odbavilo 20.000 cestujících, létají pravidelné přímé linky do Moskvy a Tel Avivu a charterové linky cestovních kanceláří. Na přistávací dráze o délce 2500 metrů mohou přistávat i velká letadla Boeing 737.

Karlovarské letiště nepotřebuje masivní investice. V první fázi by šlo o 40 milionů korun na doladění navigace, osvětlení ranveje a oplocení. Německá strana podle Josefa Pavla o hofských záměrech i potenciálu svého letiště mlčí.

5. června začalo v bavorském Lamu dvoudenní setkání českého ministra pro místní rozvoj Pavla Němce s jeho bavorským protějškem Wernerem Schnappaufem. Ministři se dohodli zejména na společném územním plánování a na lepším propojení dopravní infrastruktury. Ministr Němec nabídl karlovarské letiště ke společnému využití.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 10.6.2003 0:00