Domů Aktuality Hejtman Josef Novotný k tendencím Mariánských Lázní odtrhnout se od kraje

Hejtman Josef Novotný k tendencím Mariánských Lázní odtrhnout se od kraje

Neskutečně mě překvapily a šokovaly informace v regionálních médiích, které hovoří o tendenci města Mariánské Lázně odtrhnout se od Karlovarského kraje a přičlenit se ke kraji Plzeňskému.

Podle citací starosty Zdeňka Krále je hlavním důvodem malý přísun financí ze strany Karlovarského kraje Mariánským Lázním a také mizivé procento projektů, na které město získává evropské dotace. Snažil jsem se starostu několikrát telefonicky kontaktovat, abychom si vyjasnili situaci a společně hledali řešení, telefon mi vzal až napotřetí. Kdo se mnou byl ochoten o věci okamžitě mluvit, byla hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Ta mi jednoznačně potvrdila, že připojení Mariánských Lázní k Plzeňskému kraji rozhodně podporovat nebude. A nejde jen o město samotné, od Karlovarského kraje by byla  odtržena celá oblast spádových obcí Mariánskolázeňska. Navíc i v rámci Plzeňského kraje zůstává soutěž o získání peněz z Regionálního operačního programu soutěží, kde uspějí jen některé, dokonale připravené projekty.

Má-li někdo, možná sám starosta nebo celé vedení radnice v Mariánských Lázních pocit, že jsou dlouhodobě na okraji zájmu Karlovarského kraje, pak asi neznají následující fakta. Na zajištění základní dopravní obslužnosti, ať už se to týká autobusové, vlakové dopravy či trolejbusů, vynaložil Karlovarský kraj pro oblast Mariánskolázeňska za období 2006 – 2009 celkem 116 milionů korun. V dalších pěti letech by tyto výdaje měly dosáhnout podle plánu 158 milionů korun. Do celoplošných oprav silnic a mostů v letech 2005 – 2009 kraj v Mariánských Lázních a okolí vložil celkem 164 miliony korun, mimo jiné šlo o rekonstrukci průtahu Mariánskými Lázněmi, rekonstrukci silnice do Mnichova včetně rekonstrukce mostů nebo o modernizaci mostu ve Velké Hleďsebi. Připravuje se silniční obchvat Mariánské Lázně, modernizace mostu Skláře a průtah Velké Hleďsebe, celkem jde o akce za 272 miliony korun. Na neinvestiční akce, jako je zimní či letní údržba silnic v oblasti dal kraj v letech 2006 – 2009 celkem 131 milionů korun. Připravuje se výstavba moderního dopravního terminálu Mariánské Lázně za100 milionů Kč. Je hotova projektová dokumentace pro vydání stavebního povolení, připravuje se projektová dokumentace pro provedení stavby. Zahájení výzvy na podání žádosti o poskytnutí dotace se předpokládá v dubnu 2010, stavba by měla započít v březnu 2011. Kraj se finančně podílí 50 procenty  na přípravě projektové dokumentace a hradí neuznatelné náklady.

Od roku 2004 do současnosti bylo dále Mariánskolázeňsku poskytnuto z dotačních titulů Karlovarského kraje v oblasti regionálního rozvoje více než 19 milionů korun. Jednalo se o příspěvky v Programu obnovy venkova, na opravy komunikací, výstavby hřišť, zřízení Czech Pointů v 9 obcích. Dále byla také finančně podpořena územně plánovací činnost obcí, rozvoj cyklistické dopravy (Teplá, Dolní Žandov, Mariánské Lázně) nebo internetizace obcí. Z ROP Severozápad byly dosud schváleny na Mariánskolázeňsku projekty za 16 milionů, u dalších dvou projektů za 50 milionů podaných Mariánskými Lázněmi probíhá hodnocení. Třetí projekt města byl vyřazen pro formální nedostatky, což se samozřejmě stalo i u řady dalších projektů našeho i dalších regionů.

Od roku 2005 do současnosti kraj také investoval do oprav a rekonstrukcí středních škol téměř 14 milionů korun, a to například na rekonstrukci topného systému v Hotelové škole Mariánské Lázně, na rekonstrukci budovy Gymnázia a Obchodní akademie Mariánské Lázně nebo na vybavení počítači Obchodní akademie Mariánské Lázně.

 Zvlášť je třeba zmínit také příspěvky z rozpočtu kraje na obnovu památek, školní soutěže, vydávání propagačních materiálů, mapové soubory nebo pečovatelskou službu. V letech 2005 – 2009 kraj v této oblasti vynaložil na příspěvcích téměř 3 miliony korun. Kraj by samozřejmě do této oblasti mohl vložit na příspěvcích mnohem víc peněz, ale závisí to také aktivitě obcí, na jejich schopnosti a snaze připravit akci, projekt a o příspěvek zažádat.

Samostatnou kapitolou jsou příspěvky kraje na vodohospodářské akce, jako je budování kanalizace nebo intenzifikace čističek odpadních vod či rekonstrukce úpravny vody – v období 2005 – 2009 šlo do této oblasti z krajských peněz okolo 8 milionů korun. Stranou nezůstali ani lesní hospodáři z Teplé, Drmoulu, lázeňských lesů v Mariánských Lázních nebo v Mnichově, kteří na základě svých žádostí dostali od roku 2006 do současnosti téměř 600 tisíc korun.

Ano, jsme malý kraj a naše možnosti tomu odpovídají. Ale Mariánské Lázně jsou pro nás symbolem jedné ze špiček lázeňského trojúhelníku a oblast Mariánskolázeňska patří k turisticky nejzajímavějším v regionu. Pokud má vedení města vůči kraji pocit křivdy nebo se Mariánské Lázně cítí společně s ostatními obcemi opomíjeny, pojďme si to vyříkat a najít řešení. Protože věřit tomu, že s připojením k Plzeňskému kraji náhle Mariánskolázeňsko rozkvete a peníze mu jen potečou, je iluze. Nebezpečná iluze, která nepřinese ovoce městu, ani okolním obcím. Poznámka na úplný závěr: pokud se chce někdo odtrhnout, změna hranic vyššího územně správního celku musí být provedena zákonem.

                                                   Hejtman Karlovarského kraje    Josef Novotný

 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 24. 9. 2009 - 12:07