Úvodní strana > Krajské listy > Ministr Kocáb navštívil Dobrou Vodu u Toužimi

 Ministr Kocáb navštívil Dobrou Vodu u Toužimi

Kocab v Dobre Vode
Na pozvání občanského sdružení Český západ přicestoval v uplynulém týdnu do Dobré Vody u Toužimi ministr pro lidská práva Michael Kocáb, aby se seznámil s činností sdružení a s životem tamních obyvatel.

Ministr se zde setkal také se členy Výboru pro národnostní menšiny Karlovarského kraje, kteří do sídla Českého západu přijeli na své výjezdní zasedání spolu s náměstkem hejtmana Miloslavem Čermákem.

Občanské sdružení Český západ působí osmým rokem v místní romské komunitě a podobných lokalitách v okolí, organizuje aktivity spojené se vzděláváním dětí i dospělých a akce zaměřené na kvalitní využití volného času. "Ministr Kocáb se zajímal o principy komunitní práce, které Český západ ve své činnosti využívá. Tato metoda práce místním pomáhá, aby brali životy do svých rukou a byli aktivními členy společnosti. Učí je přicházet s vlastními nápady a nebát se je realizovat. Navštívil také naší textilní dílnu, kde pracují romské ženy, a setkal se se zástupci Osadního výboru, kteří zastupují zájmy místních. Poté stihl ještě krátce pozdravit obyvatele Dobré Vody a prohlédnout si panelový dům obývaný převážně romskou komunitou. Návštěvu Dobré Vody pan ministr Kocáb zakončil v nedalekém klášteře bratří trapistů v Novém Dvoře, kteří v roce 2001 iniciovali vznik Českého západu,“uvedla Jana Kosová, výkonná ředitelka sdružení.

Cíl výjezdního zasedání Výboru pro národnostní menšiny v Dobré Vodě byl podobný – seznámit se s činností a úspěchy Českého západu. Zasedání výboru, jehož druhá část se konala již v Bečově nad Teplou, se účastnil kromě náměstka hejtmana Miloslava Čermáka i Milan Pospíšil, tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny. „Moc nás těší, že se k nám členové výboru přijeli podívat a my je mohli seznámit s našimi radostmi i starostmi. Potěšila nás účast i pana náměstka Čermáka, který se dlouhodobě zajímá nejen o naše úspěchy, ale také těžkosti a pomáhá nám je aktivně řešit,“ pochvalovala si návštěvu Jana Kosová. Hosté měli kromě jiného příležitost slyšet, že spolupráce mezi romskými i neromskými obyvateli Dobré Vody se stále zlepšuje, například i díky projektu Společně v Dobré Vodě, v rámci něhož místní pracují na zvelebení místa, kde spolu žijí.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 30.8.2009 0:00