Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj je v získávání peněz z ROP mimořádně úspěšný

 Karlovarský kraj je v získávání peněz z ROP mimořádně úspěšný

TK ROP
Na dotacích z Regionálního operačního programu Severozápad, odkud čerpají evropské peníze na své projekty žadatelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, má náš region přislíbeny více než 4 miliardy korun.

Na tiskové konferenci k průběhu čerpání, která proběhla na krajském úřadě, to uvedl ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Vráblík.V programu už bylo z plánovaných 19, 5 miliard korun rozděleno 11, 5 miliardy. Smlouvy jsou podepsány na 71 projektů z našeho kraje z celkových 183 úspěšných projektů. Peníze se proplácejí zpětně, z ROPu tedy bylo zatím vyplaceno 450 milionů korun, dalších více než čtvrt miliardy přijde na podzim. „Letos nás čeká vyhlášení ještě jedné specifické výzvy zaměřené na obnovu železničních a kolejových vozidel,“ uvedl Vráblík.

Podle hejtmana Josefa Novotného už obce Karlovarského kraje umějí zpracovat projekty a dosáhnout na dotační peníze, ještě více by měla o dotace usilovat podnikatelská sféra.Do Regionálního operačního programu by kraje chtěly získat finance také z ministerských peněz. „Peníze v tematických operačních programech ministerstev čerpány nejsou , proto v současné době hejtmani intenzivně jednají o tom, aby tyto prostředky mohly být přiděleny do regionálních operačních programů. Změnu alokace ale musí povolit Brusel,“ vysvětlil hejtman. Kraj nyní čeká realizace velkých projektů. Více než 400 milionů půjde na stavbu Centra technického vzdělávání v Ostrově a na modernizaci ISŠTE v Sokolově. Okolo 320 milionů budou stát nové dopravní terminály v Sokolově, Mariánských Lázních a Chebu. Před podpisem smlouvy o poskytnutí dotace je také investice do cyklostezky Ohře ve výši 138 milionů korun.

Projekty, které chystá město Karlovy Vary v rámci Integrovaného programu rozvoje měst, představil místopředseda Výboru Regionální rady Tomáš Hybner. Město chystá využití prostoru u KV Areny, tzv. meandru Ohře, k vybudování volnočasového parku s odpočinkovými plochami pro sport.“ Chystáme ale i řadu dalších projektů, na něž z Regionálního operačního programu získáme 420 milionů korun, celkem budeme investovat 693 miliony,“ uvedl Hybner. Ani ekonomická recese zájem obcí a podnikatelů o realizaci projektů nezastavila. Po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace zatím od uskutečnění projektů ustoupily 3 žadatelé, všichni z Ústeckého kraje.O čerpání peněz podnikatelskými subjekty v regionu hovořil člen Výboru Regionální rady a předseda Okresní hospodářské komory v Chebu Jakub Pánik. Dotace z Regionálního operačního programu podle něj podnikatelé i v době krize aktivně využívají. Kritizoval ale zdlouhavý a obtížný proces získávání peněz z programů ministerstev.

Nejvíce prostředků z ROP Severozápad zatím získaly projekty z oblasti regenerace a rozvoje měst. Jde o 54 procent z celkově schválených projektů, 22 procent šlo na dostupnost a dopravní obslužnost a 18 procent na udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Nejaktivnější jsou v podávání žádostí obce od 500 do 5 tisíc obyvatel. Převis poptávky je ale ve všech oblastech ROPu.

Cesta ROPÚčastníci tiskové konference se v čele s hejtmanem Josefem Novotným také vydali na cestu po projektech, které jsou či budou realizovány s dotací z Regionálního operačního programu. V Ostrově navštívili například objekt Paláce princů, kde má vzniknout městská knihovna a součástí projektu je i úprava veřejných prostranství a zeleně. V Jáchymově navštívili Lázeňské centrum Agricola, kde se buduje bazén, sauny a rozšíří se prostory pro moderní léčebné a relaxační procedury. V Abertamech si skupina prohlédla postupující rekonstrukci centra města a  v Perninku nově budované kulturní a společenské centrum.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 28.8.2009 0:00