Domů Aktuality Kraj: Obce by měly využívat více lidí na veřejně prospěšné práce

Kraj: Obce by měly využívat více lidí na veřejně prospěšné práce

Vyplynulo to z jednání zástupců vedení kraje s řediteli úřadů práce v druhém březnovém týdnu. "Chceme apelovat na obce, ale i krajské příspěvkové organizace, aby využívaly v mnohem větší míře evidované nezaměstnané k veřejně prospěšným pracím, ať už na údržbě zeleně, při úklidu obecních prostranství nebo jiných činnostech," řekl hejtman Josef Novotný.
Za dobrý nástroj k řešení  narůstající nezaměstnanosti označil veřejně prospěšné práce také ředitel Úřadu práce Sokolov Milan Niebauer: “Úřad uhradí obcím veškeré náklady spojené se zaměstnáním evidovaného uchazeče o práci, v případě veřejně prospěšných prací se jedná o náklady na zdravotní a sociální pojištění a na mzdu.“ Pokud si obec vybere evidované nezaměstnané k veřejně prospěšným pracím, je k tomu zapotřebí nejprve uzavřít s příslušným úřadem práce smlouvu a poté každý měsíc vykazovat  vynaložené mzdové náklady na umístěné uchazeče o zaměstnání. Na základě těchto údajů  je pak úřadem práce zpětně zaměstnavateli poskytnuta úhrada  za tyto náklady. Nezaměstnaný přitom nemusí mít trvalé bydliště v obci, která si jej  vybrala.

Veřejně prospěšné práce jsou především práce nekvalifikované, spočívající v údržbě veřejných prostranství, úklidu a údržbě veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech ve prospěch obcí nebo státních nebo jiných obecně prospěšných institucí. Hejtman poukázal i na možnost, že by školy mohly využít uchazeče o práci s potřebným vzděláním k mimoškolní činnosti s dětmi a mládeží nebo ke spolupráci při individuální péči o problémové děti.

Ředitelé úřadů práce také informovali o podpoře  vzniku společensky účelných míst. Podle nich dosud většina firem, která zažádala o dotace na zaměstnání evidovaného uchazeče o práci, zatím peníze dostala. “Na tato místa, pro která si firmy nezaměstnané vyberou, přispívají úřady práce půl roku až 8 tisíc korun do mzdy,“ uvedl ředitel  ÚP Cheb Jaroslav Bíba s tím, že musí jít o dlouhodobě nezaměstnaného člověka spíše staršího věku, jehož uplatnění na trhu práce je obtížnější.

Z pohledu kraje  by mělo aktivní politiku zaměstnanosti významně podporovat rovněž ministerstvo práce a sociálních věcí. To připravuje v současnosti program pro firmy, které nemohou v důsledku ekonomické krize zajistit dostatek práce pro své zaměstnance na celý pracovní týden. Podstata programu spočívá v tom, že by lidé 4 dny v týdnu pracovali za obvyklou mzdu, pátý den by absolvovali odborné školení a za účast na něm by dostali zaplaceno jako za běžný pracovní den.

V Karlovarském kraji v posledním měsíci opět přibylo lidí bez práce a v únoru míra nezaměstnanosti stoupla na 9,4 procenta. Za současným růstem nezaměstnanosti stojí především světová hospodářská krize. Žádná z firem v kraji ale zatím nepropouštěla hromadně.
Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 23. 3. 2009 - 13:37