Lesný

Vrchol Lesného Vrch Lesný se svými 983 m je nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa. Původně se jmenoval Špičák (Spitzberg), později Judenhau (Židovská paseka). Po roce 1946 byl přejmenován na český název Lesný, ale v některých mapách můžeme také najít název Jarov. Vrchol Lesného patří k nejchladnějším a nejvlhčím místům celého Slavkovského lesa s průměrným úhrnem srážek nad 900 mm a teplotou kolem 5 °C.
V době mezi světovými válkami hoteliéři v Mariánských Lázních ve snaze zvýšit návštěvnost, nechávali hotely otevřené i v zimě. V té době vzniklo v Mariánských Lázních několik zimních atrakcí, kromě bobové dráhy i běžkařská trasa na vrchol Lesného. Za druhé světové války sídlila na Lesném německá vojenská jednotka, která zajišťovala protivzdušnou ochranu. Do roku 1998 na vrcholu stávala dřevěná chata a z její střechy byl krásný rozhled do okolí. Dnes je vidět jen v průseku na horu Dyleň.
Na vrchol Lesného se dá vyšlapat jen na horských kolech náročným stoupáním lesní cestou od Vysokého sedla (905 m). Přes sedlo vede silnice s cyklotrasou 2254 (Lazy a Králův Kámen), nebo z druhé strany z trasy 2023. Pokud na Vysoké sedlo přijedeme od Kynžvartu, lesní cesta na Lesný odbočuje vlevo a stoupá asi 250 m k rozcestí. Z rozcestí pak pokračujeme prostřední cestou, která nás přivede až k vrcholu Lesného.
Datum vydání: 10.12.2007 6:02