Statek Bernard

STATEK BERNARD 

Statek Bernard z ptačího pohleduV roce 1922 vybudovala společnost Britania na okraji Královského Poříčí hospodářský dvůr Seebohmhofv tradičním chebském stylu hrázděných staveb. Komplex budov zahrnoval obytné a správní objekty a rovněž stáje pro koně a dobytek, kůlny na stroje a nářadí, stodoly, mlékárnu a kurníky. Od poloviny 20.století statek chátral, až v roce 1994 si obec zemědělský dvůr pronajala za symbolickou cenu od dolového podniku, který později získala do vlastnictví se záměrem jeho rekonstrukce. Oprava statku probíhá od roku 2005 a postupně zde vzniká Centrum tradičních řemesel.

Hned v počátcích si Bernard získal velký zájem veřejnosti a dostal se i do pořadu ČT Toulavá kamera

Statek Bernard dnes leží v blízkosti cyklotrasy Ohře č.204, která se má stát páteřní cyklotrasou Karlovarského kraje. Zdejší Centrum tradičních řemesel nabízí návštěvníkům několik možností, jak zajímavě trávit čas. Od úterý do neděle nabízí Bernard prohlídku návštěvnického okruhu s průvodcem, vždy od 9 do 17 hodin. Okruh má tři části – zemědělskou expozici, muzeum a poctu řemeslům. V poslední části se návštěvníci mohou například seznámit s výrobou porcelánu, který se před jejich zraky odlévá nebo s pohyblivým modelem hamru. Prohlídka trvá asi hodinu.
Od úterý do neděle mohou hosté statku navštívit řemeslné dílny, které si mohou nejen prohlédnout a koupit některý z ručních výrobků, ale mohou si i sami ledacos vyzkoušet a odnést si buď zážitek, nebo vlastnoručně vyrobený suvenýr.
Denně je od 11 do 22 hod. otevřena restaurace, která se zaměřuje především na českou kuchyni. Restaurace má nekuřáckou a kuřáckou část a celkem nabízí 65 míst k sezení.
V místní cukrárně najdou návštěvníci příjemné posezení při kávě a některém z nabízených druhů čerstvého pečiva.
Každý měsíc se na statku koná sobotní nebo víkendová kulturní akce s pestrým programem, soutěžemi a řemeslnými stánky.

Bernard v roce 2007  Povoz na nádvoří statku

Datum vydání: 24.3.2009 10:51