Domovská stránka > Cykloportál > CEREK - Centrální registr jízdních kol

CEREK - Centrální registr jízdních kol

​V České republice je každý rok oficiálně odcizeno cca 8000 jízdních kol, které není možné při jejich nálezu identifikovat. Počet neoficiálně odcizených jízdních kol je však až 3x vyšší.
Myšlenka Centrálního registru jízdních kol pro ČR vznikla na základě novinového článku z února roku 2013, kdy tiskem proběhla zpráva o potenciálním vzniku registru jízdních kol pod taktovkou státu. Když se však ukázalo, že registr jízdních kol v režii státu existovat nebude, tak nápad začala rozvíjet v malém týmu parta nadšenců. A podařilo se. Vznikl portál CEREK pro registraci kol v celorepublikovém měřítku. Registrovat se může kdokoliv, stačí jen znát číslo rámu svého kola a uhradit 50 Kč.

Již v měsících srpen a září (2013) probíhali první jednání s pojišťovnami a městskými policiemi. A v říjnu byla na světě první verze aplikace CEREK – Centrální registr jízdních kol. Projekt se začal rozbíhat a objevovali se nové možnosti jeho propojení s dalšími účastníky cyklistického trhu. Proto byla spuštěna v měsíci březnu 2014 nová/druhá verze aplikace. Do projektu se za 4 měsíce činnosti portálu CEREK zapojilo více než 30 městských policií, 3 pojišťovny a zaregistrovalo se mnoho majitelů jízdních kol. V současné době se jedná nejen o propojení registru CEREK se SW městských policií, ale také o využití registru dalšími orgány státní správy.

CEREK byl vytvořen jako prevence proti krádežím jízdních kol. Registrací jízdních kol se výrazně zkomplikuje nebo úplně zabrání přeprodeji odcizeného jízdního kola. Každé jízdní kolo má své jedinečné výrobní číslo (číslo rámu jízdního kola) a proto je možné jej okamžitě identifikovat.
V případě nálezu soukromou osobou, Policií ČR nebo Městskou policií, je tedy možné okamžitě dohledat majitele nalezeného jízdního kola.

Informace na - info@cerek.cz , T: 739 455 543

Datum vydání: 4.10.2014 10:00