Domovská stránka > Cykloportál > Nová zajímavost na Toužimsku

Nová zajímavost na Toužimsku

Na létě roku 2016 zjistila parta nadšenců z firmy SAPE s.r.o. Toužim, že nedaleko vsi Branišov, na Branišovském vrchu se protíná 50. rovnoběžka se 13. poledníkem. Shodou okolností je to kousek od místa, kde kdysi míval v 17. století malou observatoř tepelský opat Alois Martin David, kam chodil pozorovat noční oblohu.
A tak se rozhodli, že místo nějak označí. Vyrobili kovový kříž s čísly souřadnic a po dohodě s Lesy ČR nechali zaměřit přesné místo, kde se souřadnice protínají. Na přelomu roku pak po několika pokusech usadili v místě průsečíku kamenný blok, do kterého pak upevnili již připravený kříž.
Věříme, že se toto místo stane navštěvované turisty a stane tak tak další zajímavostí v tomto, tak trochu zapomenutém regionu.

​Místo je zatím dostupné pouze pěšky jako odbočka z Davidovy naučné stezky, ale věříme, že se nám podaří s Lesy ČR domluvit na napojení průsečíku i cyklotrasu. 

 Branisov4_small.jpg Branisov3_small.jpg Branisov2_small.jpg Branisov2_small.jpg

Podobných míst jsou v ČR ještě dalších pět, kde se 50° poledník protíná s poledníky (13°-18°) - https://mapy.cz/s/1hD2h.
Z toho jen 15. poledník  je v mapě označený (v terénu jen žlutý sloupek v polích) a to jako astronomický střed Evropy. No nevím dle čeho tak usuzují.
Ale v každém případě je to jen 6  míst v republice a žádné není v nějaké obci.

Pak je v ČR několik měst, kudy prochází poledníky:
Kolem Nového Jičína prochází 18. poledník a mají o tom dlouhý článek na internetu - http://www.icnj.cz/cz/18-polednik.html
Jindřichovým Hradcem prochází 15. poledník - http://infocentrum.jh.cz/cs/tipy-na-zazitky/15-polednik.html a mají ve městě Penzion na 15. poledníku - http://www.15polednik.cz/cz/certifikat/
Vyškovem prochází 17. poledník - http://www.vyskov-mesto.cz/17-polednik-ve-vyskove/gs-10169
O 16. a 18. poledníku jsem nic nenašel.
A Říčany se zase chlubí 50.rovnoběžkou - http://www.stredocech.net/odpocinek-na-50-rovnobezce/
I jižní částí Prahy prochází 50. rovnoběžka  stejně tak i přes - Bruntál, Dolní Dobrouč, Libchavy, Brandýs nad Orlicí, Choceň, Průhonice.
 


Datum vydání: 14.1.2017 11:00