Domů Aktuality Karlovarské letiště by mohlo odbavit ročně až půl milionu cestujících

Karlovarské letiště by mohlo odbavit ročně až půl milionu cestujících

Podle Územní studie rozvoje a využitelnosti letiště s výhledem na období let 2025 až 2050, se počítá také s větším počtem přistání letadel či rozšířením a prodloužením ranveje.

Strategický dokument, který je důležitý pro další rozvoj letiště i jeho okolí, schválili na svém jednání krajští zastupitelé. Už v roce 2012 se má počet odbavených cestujících na letišti v Karlových Varech – Olšových Vratech zvýšit na více než 131 tisíc za rok. V loňském roce přitom jeho terminálem prošlo 64.641 cestujících. Kromě úprav na vzletové a přistávací dráze se počítá také s kvalitnějším napojením na dopravní infrastrukturu či využitím okolí letiště pro investiční příležitosti nadregionálního významu.

Dokument vznikal zhruba rok a pro Karlovarský kraj ho zpracovala společnost AGA - Letiště z Hostivic u Prahy. Materiál prošel veřejným projednáváním a byl doplněn o řadu připomínek dotčených obcí a dalších správních orgánů. Údaje, které studie obsahuje, jsou jen teoretické. Předpokládaný výkon letiště pro rok 2050 nelze prozatím seriózně zpracovat. V letectví se prognózy na tak dlouhé období obvykle nezpracovávají, vzhledem k množství ekonomických, politických a technických faktorů, které mají vliv na rozvoj letecké dopravy. Pro další rozvoj letecké dopravy v regionu je důležité, jestli se letišti v Karlových Varech podaří napojit se na některé z velkých letišť v sousedním Německu.

Karlovarský kraj už investoval s využitím dotací EU do rozvoje letiště přes 146 milionů korun – na rozšíření ranveje a zabezpečovací zařízení. Dalších zhruba 50,8 milionu korun stála rekonstrukce staré odbavovací haly. Letos začala přístavba nového odbavovacího terminálu, který přijde na 98 milionů korun. Po jeho dokončení v dubnu 2009 už dokáže letiště reálně odbavit až půl milionu cestujících za rok, pokud by sem přiletěli. Bylo by to osmkrát více, než byl počet odbavených lidí loni.

Datum aktualizace 20. 6. 2008 - 08:23