Domů Aktuality Děti z SOS vesničky se seznamují s přírodou

Děti z SOS vesničky se seznamují s přírodou

Děti z SOS vesničky v Karlových Varech - Doubí dostaly letos poprvé možnost získat informace o přírodě a její ochraně díky projektu připravenému občanským sdružením Přírodou.cz.

Projekt dotovaný Karlovarským krajem byl naplánován na celý letošní rok s tím, že jeho součástí jsou čtyři tematické víkendové akce a čtyři jednodenní. Pokud bude hodnocení projektu pozitivní, chtělo by ho sdružení nabídnout i dalším SOS vesničkám v Česku.

Do projektu, jehož náklady se pohybují kolem 100.000 korun, se zapojila asi dvacítka dětí ve školním věku. Učí se pomocí řady praktických ukázek a her odpovídajících jejich věku, poznamenal Marek Baxa z týmu pořadatelů. Děti by tak měly získat základní vědomosti o rozmanitosti přírody a hlavně o důvodech, proč je ji třeba chránit. "I proto jsme je seznamovali jak s unikátními a zajímavými lokalitami v kraji, ale představili jim také místa v minulosti zdevastovaná," podotkl Baxa.

Děti měly možnost například studovat rozmanitost druhového složení rostlin u osady Jedlová na Mariánskolázeňsku, kde poznávaly základní rozdíly mezi rostlinami na louce, v lese a v mokřadu. V Radošově u Kyselky poznávaly vodu ve všech jejích podobách se zaměřením na zeměpisné podmínky v regionu. "Cílem pak bylo naučit děti hydrologický cyklus jako hnací motor spousty přírodních pochodů a ukázat jim, že voda je součástí v podstatě všeho na naší planetě," uvedla Pavla Glückseligová.

K dalším cestám po regionu patřila návštěva rašeliniště u Božího Daru, na níž spolupracovali rovněž zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny. Tady se děti dozvěděly, že hrozí vyschnutí rašelinišť. Dnes se s nimi vypravil do přírody zástupce Českého inspektorátu ochrany přírody. "Děti v Krušných horách viděly, jak vypadá rašeliniště poničené lidskou činností. Poznají také, co dělají státní orgány zabývající se ochranou přírody a složitost této problematiky," dodal předseda sdružení Luboš Pechar.

(zpráva ČTK)

Datum aktualizace 27. 10. 2010 - 09:29