Domů Aktuality V Bruselu intenzivně zní hlas Karlovarského kraje

V Bruselu intenzivně zní hlas Karlovarského kraje

brusel

V Bruselu se v těchto dnech koná další Platforma uhelných regionů a souběžně také plenární zasedání Evropského Výboru regionů, jako vrcholného poradního orgánu Evropské komise a Evropské Rady. Za Karlovarský kraj se jednání účastní hejtman Petr Kulhánek a radní Patrik Pizinger.

„Platforma uhelných regionů je pro Karlovarský kraj důležitým místem pro setkávání nejen s ostatními strukturálně postiženými regiony v Evropě, ale zejména nám otevírá prostor pro dialog s evropskými institucemi. Právě zde tak přinášíme naše zkušenosti a zejména podněty. Tato setkání získávají na důležitosti právě v tomto období, kdy se začíná intenzivně jednat o další soustředěné podpoře uhelných regionů v rozpočtovém období EU 2028+“, uvedl radní Patrik Pizinger.

V minulém roce Karlovarský kraj inicioval vznik „Karlovarského prohlášení uhelných regionů“, které bylo vrcholem jednání tzv. Výročního politického dialogu uhelných regionů v Karlových Varech. Prohlášení následně podepsalo 22 signatářů z 11 zemí celé Evropy. Deklarace usiluje zejména o to, aby se i po roce 2027 nadále cíleně podporovaly uhelné regiony z rozpočtu Evropské unie. „Samotné podepsání dokumentu by bylo jen oficialitou, nicméně my se snažíme jeho obsah naplňovat. Za sebou máme již zdařilé projednání prohlášení v rámci Rady EU, kde mu byla v březnu 2024 vyjádřena podpora. Nyní jsme na schůzce s prezidentem Vasco A. Cordeirem a předsedou komise pro územní soudržnost Emilem Bocem získali podporu vrcholného vedení Evropského výboru regionů. Prezentace dokumentu je zařazena do červnového jednání zde v Bruselu,“ doplnil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Karlovarský kraj v současné době čeká na finální hodnocení strategických projektů ze strany   Ministerstva životního prostředí, které umožní jejich následnou realizaci. V rámci Operačního programu Spravedlivá transformace nabízí kraj také podporu podnikatelům z regionu prostřednictvím voucherů. S aktuálním stavem měli zástupci kraje možnost osobně seznámit eurokomisařku pro soudržnost a reformy Elisu Ferreiru.

„Jsme si plně vědomi toho, že je třeba nikoli jednostranných požadavků vůči EU a rozhodným orgánům, například ministerstvům v České republice, ale vzájemného dialogu. Jako aktuální lídr přípravy budoucí podpory jsme otevřeni principům participace a věříme, že najdeme společně cestu k Fondu spravedlivé transformace II. V popředí našeho zájmu je predikce reálného dopadu na konkrétní území našeho kraje, obyvatele, podnikatele a další subjekty v regionu,“ uzavírá Petr Kulhánek.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 17. 4. 2024 - 15:02