Hlavní stránka Hlavní stránka Hlavní stránka
Hlavní stránka Hlavní stránka           Informační portál obecního úřadu Hlavní stránka
Hlavní stránka Jezdecký oddíl TJ Agro Cheb - se sídlem v Nebanicích


Historie obce
Fotogalerie historických fotografií
Obecní úřadZastupitelstvo obceÚřední deskaUsnesení zastupitelstvaVyhláškyRozpočty obcePovinné informaceUbytovnaJezdecký oddíl TJ Agro ChebAkceCzech POINT


Orientační mapka
Výstrahy, rady, informace

Chov koní v Nebanicích

Nedaleko hranic s Německou spolkovou republikou leží obec Nebanice, o které jsou zachovány písemné záznamy již ze 13.století. Nachází se 10 km od města Chebu, v oblasti západočeských lázní, v trojúhelníku Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně. Údolí řeky Ohře vytváří v těchto místech ideální podmínky pro chov koní.

Chov koní v Nebanicích se zabývá chovem starokladrubských a teplokrevných koní, jejich průměrný stav se pohybuje okolo 85 kusů.

Spřežení

Starokladrubský kůň (Kladruber) dosahuje průměrné kohoutkové výšky 165 až 170cm a má barvu černou nebo bílou. Kladrubské plemeno vzniklo v českých zemích tehdejší habsburské monarchie. Za základ má směs starošpanělských a staroitalských plemen. Vyvíjelo se podobně jako lipicáni, s kterými má řadu společných vlastností. Hlavním střediskem chovu a plemenitby tohoto koně byl Císařský dvorní hřebčín, který byl založen v roce 1579 císařem Rudolfem II. Plemeno bylo vyšlechtěno jako prvotřídní kočároví koně pro císařský dvůr. Kladrubáci mají dlouhou hlavu s klabonosým profilem a výraznýma laskavýma očima. Hříva a ocas jsou bujné a mohutné. Krk je svalnatý, krásně obloukovitý a dobře nasazený na plecích. Hrudník je hluboký a široký, hřbet dost dlouhý, záď svalnatá a silná.

Eva Šimáčková
Chov sportovních a kladrubských koní

© Karlovarský kraj     |     Prohlášení o přístupnosti