Hlavní strana webu Hlavní strana webu Hlavní strana webu Hlavní strana webu Hlavní strana webu
Hlavní strana webu Hlavní strana webu Hlavní strana webu Dnes je 3.9.2015   >> Mapa stránek    >> Vyhledávání Hlavní strana webu
Příroda Nejdecka

Nejdek
Deutsch       English       Nederlands     

Aktuality
Archiv zpráv
Naše město
Symbolika městaHistorie městaNejdek v 21. stoletíVýznamní rodáciNejdek je NEJ ...Mapa městaGeoportál-Gepro
Zlepšení VHISamospráva
Zastupitelstvo městaRada městaStarosta a místostarosta města NejdekVýbory zastupitelstvaKomise radyUsneseníPrávní předpisy městaRozpočet města
Úřad města
Struktura úřadu
Odd. Kanceláře tajemníkaOdbor stavebního úřadu a život. prostředíOdbor vnitřních věcíOVV - Úsek sociálních věcí a školstvíOdbor investic a správy majetku městaOdbor kulturyOdbor ekonomickýOdbor vodovodů a kanalizace
KontaktyCzech POINTSazebník úhrad a poplatkyOrganizační řádEtický kodex chování úředníka
Úřední deska
Volby
Územní plánVeřejné zakázkyDotaceMístní poplatkyProvozování tombolyNabídky nemovitostíPovinné informaceInfocentrum
PamátkyPropagační materiályUbytováníFitness a rekreační sport
Nejdecko
PřírodaStromy staré a památnéHornictvíRybářstvíBáje a pověsti
Turistika
Naučná stezka "Děti dětem"
Sport
FotbalHokejTJ Jiskra Nejdek
BadmintonOrientační běhZápasLK Nové Hamry
CyklistikaCyklobusTenisZimní stadionSK WITTE NejdekZimní běžecké tratě
Kultura na Nejdecku
Kulturní akceMěstská knihovnaNejdecká pouťRozkvetlé oknoOsobnost městaKrušnohorský jarmarkHudbaKD KlubíčkoKinoNejdecký plesDivadloDen učitelůKřížem krážem "Křižákem"JoN - Jde o Nejdek
Nejdecké listyŠkoly a práce s dětmi
MateřskéZákladníStředníUměleckéDětský světPiDivadlo
Krizové řízení
HasičiPolicie ČR NejdekPovodněZáchranka
Městská policieOdchytová staniceServis pro Nejdecko
Český červený křížČlověk v tísniPoštaBankaCírkevDopravaÚdržba komunikacíOdpadyTeploKomunitní plánování sociálních služebZdravotnictvíLékařské pohotovostiLékárnyPohřební službaMédiaZtráty a nálezyVeřejné WC
Úřady pro Nejdecko
Ostatní úřady
Zlaté stránky Nejdecka


Přispíváme na babybox

NAVRCHOLU.cz
Nejdek>Nejdecko>Příroda>Příroda

Reliéf a geologické poměry

nejdecká skála a věžGeologické podloží Nejdecka tvoří žuly karlovarského plutonu. Charakteristickým znakem krušnohorské žuly je greisenizace - proces, při kterém se horkými plyny a parami unikajícími z magmatických krbů vyvolávají změny minerálního složení již utuhlé žuly. Již od středověku byly greisenové zóny vyhledávány a těženy, zejména díky přítomnosti cínovce. Žulový základ je dobře patrný na zvětrávacích tvarech v podobě skalních hradů i izolovaných skal na vrcholech a úbočích okolních kopců. Učebnicovým příkladem je skála pod nejdeckou věží.
Nejmladšími geologickými procesy, probíhajícími od posledního pleistocenního zalednění, je vývoj horských rašelinišť - vrchovišť, jejichž nejkrásnější ukázky nalezenem právě na Nejdecku.

Klimatické poměry

Z klimatického hlediska jsou Krušné hory řazeny do chladné oblasti s průměrnou roční teplotou 4 - 5 stupňů, ve vegetačním období (duben až září) 8 - 10 stupňů. Roční průměr srážek je kolem 1000 mm. Směr větru se v průběhu roku mění, v létě převažují větry severní, v zimě západní.

Hydrologické poměry

Rolava

Nejdecko je poměrně chudé na větší vodní toky. Největším a nejvýznamnějším vodním tokem je říčka Rolava, odvodňující největší část Nejdecka. Rolava pramení v rašeliništích na hřebeni Krušných hor severně od Nejdku, kterým protéká (centrum města - náměstí Karla IV. - kopíruje původní říční koryto). Délka Rolavy činí 35,9 km, její povodí má rozlohu 136,8 kilometrů čtverečních. Rolava na svém horním toku prudce klesá a protéká hlubokým zalesněným údolím, koryto řeky je balvanité s častými kaskádami. V Karlových Varech se Rolava vlévá do Ohře. Většími vodotečemi Porolaví jsou dále Limnice, Oldřichovský potok, Vlčí potok, Slatinný potok, Černý potok, Bílý potok a Nejdecký potok.

Výskyt rostlinstva

Většina území se vyznačuje typickou horskou květenou, vázanou na charakteristické biotopy této oblasti tzn. smrkové lesy, horské louky a horská rešeliniště - vrchoviště. Nejpozoruhodnější luční rostlinou Krušných hor, hojnou na Nejdecku, je koprník štětinolistý (Meum athamanticum Jacq.), jež je částečně chráněnou rostlinou. Z rostlin, pozoruhodných svým rozšířením, stojí za zmínku vřesovec pleťový (Erica herbacea L.), jež je chráněnou rostlinou.

cídivka peřestá Jednou z kriticky ohrožených rostlin je drobná přeslička cídivka peřestá (Hippochaete variegata), která se dnes vykytuje už jen v devíti posledních lokalitách v celé ČR. Její poměrne bohatá populace se nachází na místech někdejší továrny a cínového dolu severně od silnice z Rolavy do Jelení (MÍSTO VÝSKYTU).


Na Nejdecku se také vyskytují lokality sítě NATURA 2000 - Evropsky významné lokality v České republice. Těmito lokalitami jsou Vysoká pec, Rudné a Krušnohorské plató.

Výskyt fauny

Charakter fauny Nejdecka je určován především přírodními podmínkami tohoto kopcovitého, značně zalesněného území. Rozsáhlé porosty převážně smrkových lesů obývá typická fauna středoevropských pohoří. Častý je jelen evropský, srnec obecný, vyskyuje se zde i prase divoké. Z šelem je hojná především liška obecná a oba druhy našich kun - kuna lesní a skalní. Fauna netopýrů je vzhledem k absenci lehce kontrolovatelných podzemních prostor málo známá. Jistě se zde ale vyskytují druhy, které jsou běžné na území Karlovarska: netopr velký, černý, vodní, ušatý, vousatý. Z ptactva zahlédneme křivku obecnou, ořešníka kropenatého, sýkoru uhleníček a parukářku, datla černého. Z čolků se nejčastěji setkáváme hlavně s pestrým čolkem horským. Nejhojnějším hadem je zmije obecná. 

 

Související stránky


© Karlovarský kraj