Úvodní strana > Krajské listy

Aktuality z kraje

Města v kraji budou přednostně přidělovat služební byty hasičům, policistům či záchranářům

​Zástupci Karlovarského kraje se dohodli s představiteli Karlových Varů, Sokolova, Chebu a Aše na tom, že by města podle svých možností přidělovala v budoucnu přednostně městské služební byty příslušníkům a zaměstnancům složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Opatření by pomohlo motivovat nové zájemce o práci policistů, záchranářů i hasičů a stabilizovat personální situaci IZS v regionu.

​Hvězdy červeného koberce obsadí foyer krajského úřadu

​Ve foyer krajského úřadu bude od 25. června do 31. července k vidění výstava fotografií českých i zahraničních hvězd, které navštívily Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v letech 2009 až 2018. Výstava je retrospektivou činnosti městských kronikářů Jana Kroči, Tomáše Tišlera, Jana Prudíka a milovníka Karlových Varů Vladimíra Zábranského.

​Máte ve svém okolí aktivního seniora? Nominujte jej do ankety

​Již potřetí se letos uskuteční anketa Senior roku, kterou vyhlašuje Karlovarský kraj. Jejím cílem je podpořit aktivní stárnutí našich obyvatel a posílit jejich postavení ve společnosti. Návrhy na ocenění může veřejnost zasílat prostřednictvím on-line formuláře umístěného na webu kraje v termínu od 24. června do 15. srpna.

Muzeum Karlovy Vary zve na víkendové vycházky

​Nemáte plány na víkend a rádi byste vyrazili do přírody? Pak si nenechte ujít sobotní historickou exkurzi ke kostelu sv. Mikuláše, který se nachází pod bájnou horou Krudum. V neděli pak můžete vyrazit na golfové hřiště v Olšových Vratech, kde se seznámíte s jeho nezbednými syslími obyvateli.

Hudební a taneční vzdělávání dětí a mládeže podpoří evropská dotace

​Malí hudebníci a tanečníci z Chebska, Sokolovska a Karlovarska se budou moci účastnit společných prázdninových pobytů, workshopů a dalších aktivit s dětmi ze sousedního Saska. Projekt s názvem „Hvězdy Fanie – hranice překračující hudební a taneční vzdělávání pro děti a mládež” totiž získá finanční podporu z přeshraničního programu Evropské územní spolupráce 2014 - 2020 mezi ČR a Svobodným státem Sasko. Rozhodli o tom členové Monitorovacího výboru tohoto programu na svém květnovém zasedání.

Vláda schválila akční plán restrukturalizace, opatření pomohou i našemu kraji

​St​rukturálně postižené kraje, tedy Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj v uplynulém období pracovaly pod vedením Národního výkonného týmu programu RE:START na aktualizaci Souhrnného akčního plánu Strategie restrukturalizace na období 2019 - 2020. Plán zahrnuje přehled všech klíčových oblastí, v nichž potřebují tyto regiony pomoc od státu. Vláda následně počátkem týdne schválila 16 nových opatření, která pomohou v uvedených krajích financovat výzkum a vývoj, vzdělávání, podnikání, bytovou politiku i dopravní infrastrukturu.

Pracovní skupina bude řešit objíždění zpoplatněných silnic

​Ministerstvo dopravy, Asociace krajů a Svaz měst a obcí vytvoří společnou pracovní skupinu, která vyhodnotí provoz těžkých nákladních vozidel na síti silnic I., II. a III. třídy a navrhne opatření ochraňující obyvatele dotčených obcí, stejně jako krajské silnice. Dohodli se na tom ministr Vladimír Kremlík, předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Prestižní značku kvality má i krajský Domov pro seniory SPÁLENIŠTĚ v Chebu

​K Domovům pro seniory v Pochlovicích, Lázních Kynžvart a v Perninku přibyl další krajský domov, které nese značku kvality udělenou Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR. Na základě hodnocení ubytovacích služeb, kulturní a volnočasové nabídky i úrovně péče získal Domov pro seniory SPÁLENIŠTĚ v Chebu 4 hvězdičky z pěti.

​Přijďte se seznámit s tradiční čínskou medicínou

​Zajímáte se o alternativní způsoby léčby? Pak byste si rozhodně neměli nechat ujít akci v Krajské knihovně Karlovy Vary, během níž budou prezentovány metody a produkty tradiční čínské medicíny. Kromě jiného vás čekají i praktické ukázky cvičebných technik Tai Chi a Wushu, které pozitivně ovlivňují zdraví a duševní rovnováhu. Akci pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s partnerským distriktem Changping v úterý 25. června od 14 hodin.

Nové vysokoškolské obory by se měly v Chebu otevřít už napřesrok

​Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) je připravena otevřít v akademickém roce 2020/2021 v Chebu bakalářské studium oborů Fyzioterapie a Všeobecná sestra v prezenční formě. Na společném jednání s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou v Plzni to potvrdil rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a děkan Fakulty zdravotnických studií (FZS) Lukáš Štich. Univerzita bude jednat s Národním akreditačním úřadem o navýšení počtu studentů pro svoji pobočku v Chebu.

V Senátu je k vidění výstava o světovém dědictví Krušných hor

​Mytologická chodba Valdštejnského paláce hostí výstavu "Hornický region Krušné hory na cestě mezi památky světového dědictví UNESCO". Expozice na deseti panelech a v sedmi vitrínách shrnuje důvody, proč by Krušné hor yna české i německé straně měly stanout po boku takových památek, jako jsou egyptské pyramidy, Velká čínská zeď či historické centrum Prahy.

Základnu zdravotnické záchranné služby v Sokolově čekají stavební úpravy

​Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání schválila realizátora stavebních úprav v projektu „Zodolnění výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje v Sokolově“. Vítězná společnost ISSO - Inženýrské stavby Sokolov předložila nabídku za 21,6 milionu korun. Se zahájením prací se počítá v červenci letošního roku.

Vychází životopisná kniha o Johannesu Mathesiovi

​Věděli jste, že Johannes Mathesius (†1565), který působil v úřadu rektora městské školy a posléze faráře v Jáchymově téměř čtvrtstoletí, byl stěžejním reprezentantem Wittenberské reformace v českých zemích? Pokud ne, pak si nenechte ujít akci, během níž historik a filosof Petr Hlaváček představí životopisnou knihu o tomto výjimečném teologovi. Přednáška a křest publikace se uskuteční již tuto sobotu 15. června v Královské mincovně v Jáchymově.

Hejtmani jednali v Praze o sociálních službách i dotacích na opravy silnic

​Hejtmani a další zástupci krajů České republiky se sešli na společném jednání Rady Asociace krajů ČR v Praze. Shodli se na tom, že do příštího jednání asociace budou chtít vyhodnotit dopady finančního příslibu Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí ČR na dofinancování sociálních služeb. Požadují ale také stejnou "startovní čáru" pro všechny regiony ohledně čerpání peněz na projekty oprav silnic II. a III. tříd z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

V krajském Domově v Mariánské vzniknou lůžka pro autisty

​Chybějící služby pro osoby s poruchami autistického spektra trápí kromě ostatních regionů také Karlovarský kraj. Vedení kraje se proto rozhodlo rozšířit Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské a vybudovat tam 8 lůžek pro uživatele s nízkofunkčním autismem. První klienty s touto poruchou začne Domov přijímat od 1. ledna 2020.

Zobrazit informační kanál RSS