Úvodní strana > Krajské listy

Aktuality z kraje

Kraje dostanou i letos od státu 4 miliardy na opravy silnic II. a III tříd

​Kraje získají i v roce 2019 požadované finanční prostředky od státu na opravy silnic II. a III. tříd. Dvě miliardy přitom půjdou z programu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), další 2 miliardy dostanou české a moravské regiony z evropských dotací v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Po společném jednání s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou to potvrdila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová.

Žáci Gymnázia Ostrov mají moderní laboratoř chemie

​Několik g​enerací úspěšných chemiků se připravovalo na prestižní soutěže i budoucí vysokoškolská studia v laboratoři chemie Gymnázia Ostrov. Prostory staré sedmdesát let ale dávno dosloužily, proto škola přišla v roce 2016 s projektem modernizace, na který získala dotaci z programu Integrovaný plán rozvoje území (IPRÚ). Celkové náklady na přestavbu učebny a přilehlého zázemí činily 4 miliony korun.

Muzeum si připomene výročí otevření nové stálé expozice

​Blíží se Velký pátek, a pokud nemáte program na tento sváteční den, nenechte si ujít návštěvu Muzea Karlovy Vary. To si připomíná dvouleté výročí od otevření nové stálé expozice, která se pyšní prestižním oceněním z národní soutěže Gloria Musaealis. Vstupné je po celý den zdarma.

​Do kraje zavítala velvyslankyně Kanady

​Velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson, která přijela na pracovní návštěvu do našeho regionu, se v pondělí setkala s náměstkem hejtmanky pro oblast dopravy a silničního hospodářství Martinem Hurajčíkem. Na krajském úřadě společně hovořili například o rozvoji lázeňství či o útlumu těžby a chystaných opatřeních.

Do soutěže "Pečující roku" můžete přihlásit své blízké

​Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo soutěž s názvem "Pečující roku". Jejím cílem je ocenit neformální rodinné pečující, kteří se starají o příbuzného seniora či zdravotně postiženého člena rodiny. Přihlášky lze zasílat do 26. dubna 2019. Vítězové převezmou ceny na Fóru rodinné politiky 15. května v Brně.

​Kraj se prezentoval na veletrhu FOR BIKES 2019

​To nejlákavější pro cyklisty z domova i ze zahraničí představil v závěru března na 10. ročníku pražského veletrhu cyklistiky FOR BIKES 2019 Karlovarský kraj. Největší akce svého druhu v České republice otevírá každoročně cyklistickou sezonu a nabízí cyklosortiment pro všechny věkové i výkonnostní skupiny obyvatel. Letos si její návštěvu opět nenechaly ujít desítky tisíc lidí.

​Kraj zajistí obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin

​Karlovarský kraj by se měl opět zapojit do projektu Obědy do škol, jehož cílem je zabezpečit bezplatné školní stravování dětem, které jsou ohroženy chudobou a sociálním vyloučením. Podle odhadů by nabízenou podporu mohlo využít přes 700 dětí z našeho regionu. Celkové náklady jsou vyčísleny na více jak 4 miliony korun, přičemž projekt je plně hrazen z prostředků Operačního programu potravinové a materiální pomoci, jenž spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, a státního rozpočtu. Podání žádosti o dotaci však ještě musí posvětit Zastupitelstvo Karlovarského kraje.

​Juniorský maraton ovládli sokolovští gymnazisté

​V centru Karlových Varů se v minulém týdnu běželo semifinálové kolo Juniorského maratonu. Ve Smetanových sadech zabojovalo o vstupenku na prestižní Volkswagen Maraton Praha čtrnáct desetičlenných týmů z různých koutů regionu. Závod odstartoval krajský radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Bradáč. Nejlepšího času nakonec dosáhli studenti Gymnázia Sokolov.

​Kraj přispěje na obnovu a vznik dopravních hřišť

​Karlovarský kraj uvolní na obnovu stávajících a vznik nových dopravních hřišť, která slouží především k praktické výuce dopravní výchovy pro žáky 4. a 5. ročníků základních škol,  téměř 1,2 milionu korun. Rada na svém posledním zasedání odsouhlasila rozdělení dotací ve výši přes 600 tisíc korun. O zbývajících financích bude rozhodovat zastupitelstvo v dubnu.

Přeměna uhelných oblastí se neobejde bez pomoci státu

Transformace těžebních oblastí v České republice se neobejde bez razantní podpory státu a Evropské unie. Shodli se na tom dnes účastníci konference Budoucnost, která proběhla v Chodově u Karlových Varů. Zúčastnila se jí téměř stovka odborníků od zástupců evropského a českého parlamentu, přes ekonomy až po představitele krajů a obcí. Ti zároveň deklarovali připravenost regionu na zahájení kompletní ekonomické transformace.

Pro milovníky přírody je připraveno další tradiční setkání

​V pátek 12. dubna se můžete těšit na již tradiční Setkání příznivců Slavkovského lesa. Akce se koná od 16 hodin v budově Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních a je určena nejenom pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost. Přijďte se dozvědět, co se zajímavého událo během posledních měsíců a jaké byly vydány knižní novinky. Večer bude zakončen volnou zábavou a občerstvením.

Hejtmani trvají na dodržení příslibů státu ve věci financování oprav silnic II. a III. třídy a nulové sazby mýta

​Kraje požadují, aby vláda naplnila své usnesení ohledně příspěvku na opravy silnic II. a III. tříd. Finanční prostředky přitom potřebují nejpozději do konce dubna letošního roku. Zároveň trvají na tom, aby stát respektoval memorandum uzavřené mezi Ministerstvem dopravy ČR, Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí ČR o tom, že si kraje budou moci určit úseky silnic I. třídy, kde by byla od příštího roku stanovena nulová sazba mýta. Hejtmani rovněž zdůraznili, že musí být dofinancován nečekaný nárůst mezd v sociálních službách. Po jednání Rady Asociace krajů 11. dubna v Plzni to potvrdila její předsedkyně Jana Mračková Vildumetzová.

​Interaktivní galerie Becherova vila zve na Den s autismem

​Ve středu 17. dubna se v prostorách Interaktivní galerie Becherova vila v Karlových Varech uskuteční Den s autismem. Program je určen nejenom pro rodiny s dětmi s touto vývojovou poruchou, ale také pro širokou veřejnost. Všichni, kteří si chtějí užít příjemně strávené odpoledne a dozvědět se něco více o autismu, zde budou vítáni.

Ministr školství a předsedkyně Asociace krajů ČR došli ke shodě ohledně memoranda o budoucnosti vzdělávání

​Kraje budou mít jako zřizovatelé středních škol pravomoc rozhodovat o oborech a kapacitě nabíraných žáků. Speciální inspekční tým České školní inspekce bude nadále kontrolovat školy a ty, které selhávají ve vzdělávacím procesu, budou muset ukončit činnost. Zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se navíc setkají s představiteli krajů a budou s nimi jednat o jejich potřebách v oblasti vzdělávání. Při společném jednání v Praze se na tom shodli ministr školství Robert Plaga s předsedkyní Aasociace krajů ČR a hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou.

Protidrogový vlak oceňovaný u nás i v zahraničí získal podporu kraje

​Na začátku května přijede do Karlovarského kraje REVOLUTION TRAIN. Díky němu se děti i dospělí mohou seznámit s tím, jaká rizika jsou spojená s užíváním drog a jak vypadá prostředí, v němž se narkomani pohybují. Unikátní projekt, který doslova útočí na návštěvníkovi smysly a nutí jej k zamyšlení, podpořil Karlovarský kraj částkou bezmála 200 tisíc korun.
Zobrazit informační kanál RSS