Úvodní strana > Krajské listy

Aktuality z kraje

​Statek v Milíkově se dočká rekonstrukce

​Karlovarský kraj začne rekonstruovat historický statek v Milíkově na Chebsku. Rada kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila výsledek zadávacího řízení na zhotovitele stavebních prací. Zakázku vyhrála společnost Bolid M za cenu bezmála 18 milionů korun, která má s rekonstrukcemi památek dlouholeté zkušenosti.

Domov pro seniory v Dragounské ulici v Chebu bude dále přijímat nové klienty. Kraj k tomu navíc uspořádá setkání s veřejností

​Karlovarský kraj se chystá sloučit dva své domovy pro seniory, a sice Domov pro seniory v Chebu, Dragounské ulici, s Domovem pro seniory SKALKA, pod jehož vedením by obě pracoviště nadále fungovala. Ke sloučení dojde od 1. 1. 2019. Rada kraje se původně rozhodla ukončit do DPS v Dragounské příjem klientů. Po dohodě s vedením města Chebu ale toto rozhodnutí změnila a do konce roku 2018 se budou noví klienti do DPS v Dragounské ještě stále přijímat.

Kniha historika Jana Nedvěda připomene osudný rok 1968

​Příznivce regionální historie potěší nová kniha historika Jana Nedvěda s názvem „Neskloníme hlavy. Rok 1968 v Karlových Varech“, která představuje, z jakých kořenů vycházelo reformní hnutí a za jakých podmínek se vyvíjela společnost v 60. letech. Její slavnostní křest proběhne v úterý 21. srpna v Muzeu Karlovy Vary v 17 hodin.

​Mariánské Lázně na sklonku léta opět ožijí filmem

​Třetí ročník Marienbad Film Festivalu nabídne od 28. srpna do 1. září přehlídku experimentální tvorby i projekce italské filmové klasiky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program plný výstav, přednášek a workshopů. Akce, která je určena nejenom pro filmové fandy ale také pro širokou veřejnost, se koná za podpory Karlovarského kraje.

V Novém Kostele proběhlo slavnostní předávání cen soutěže Vesnice roku 2018

​Letos se konal již čtyřiadvacátý ročník oblíbené soutěže Vesnice roku, jejímž cílem je povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji svého domova a zároveň ukázat, co všechno se jim daří realizovat. Z našeho regionu se do ní přihlásilo celkem 16 obcí, přičemž vítězem krajského kola a držitelem Zlaté stuhy se stal Nový Kostel. Starostovi obce Oto Teuberovi předala ocenění hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Výstava prezentuje díla, která vznikla v klíčových letech naší historie

​Do letohrádku v Ostrově můžete zavítat na jedinečnou výstavu, která byla připravena k oslavám 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Zastoupena jsou zde umělecká díla ze sbírek Galerie umění Karlovy Vary. Uvidíte grafiky a kresby od Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály či třeba Karla Nepraše.

Kraj otevře vlastní jesle

​Karlovarský kraj vyjde vstříc rodičům, kteří z pracovních či jiných důvodů nemohou být se svými malými dětmi doma. V prostorách Krajského dětského domova pro děti do 3 let v Karlových Varech otevře od října letošního roku jesle. Změnu zřizovací listiny však ještě musí schválit krajské zastupitelstvo na svém zářijovém zasedání.

P​omozte vybrat finalisty soutěže o nejlepší video

​Přeshraniční program Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014 - 2020 vyhlásil před prázdninami soutěž o nejlepší video, které by zachycovalo úspěšný projekt vzniklý ve spolupráci Čechů a Sasů. Celkem do ní bylo přihlášeno 34 snímků s rozličnými tématy – od policie a hasičů přes vzdělávání, životní prostředí a cestovní ruch až po umění a kulturu. Veřejnost nyní může rozhodnout o finalistech soutěže.

S podporou kraje se podaří zpřístupnit věž hradu Neuberg

​Ačkoliv je Podhradí malá obec s téměř dvěma stovkami obyvatel, o to větší a bohatší má minulost. Na jejím území se nachází zámecky areál, který představuje komplex staveb vzniklých od 13. století do konce 19. století. Díky podpoře Karlovarského kraje už brzy budete moci navštívit dominantu této lokality, a sice mohutnou kamennou věž.

​Na budování a údržbu běžeckých tratí uvolní kraj přes milion korun

​Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů provozovaných v našem regionu je běžecké lyžování. Karlovarský kraj stejně jako v uplynulých letech i v tomto roce poskytne dotace na budování a údržbu sítě lyžařských tras. Pokud krajské zastupitelstvo na svém zářijovém zasedání schválí předložený návrh, tak si obce a spolky mezi sebou rozdělí téměř 1,2 milionu korun.

Obecní úřady mohou omezit nakládání s povrchovými vodami

​Dlouhodobý nedostatek srážek a přetrvávající sucho způsobilo pokles hladin řek a dalších vodních zdrojů v Karlovarském kraji i v dalších částech země. Seznam vodních toků v našem regionu, kde v současné době dochází k významnému poklesu průtoku a hladiny vody, vydal státní podnik Povodí Ohře. Krajský úřad chce proto připomenout obecním úřadům, že v tomto období mohou upravit, omezit, popřípadě zakázat obecné nakládání s povrchovými vodami.

Podpořte stavby z Karlovarského kraje v celostátní anketě

​Až do 15. září můžete hlasovat v anketě České a slovenské stavby století, která byla vyhlášena u příležitosti oslav vzniku samostatné Československé republiky. Karlovarský kraj má mezi stovkou nominovaných objektů dva zástupce, a sice obloukový most přes řeku Ohři u Sokolova a klášter trapistů v Novém Dvoře.

Obce mohou žádat o krajskou dotaci na pořízení Senior Expresu

​Ve čtyřech městech Karlovarského kraje už dnes využívají starší občané automobil pořízený s krajskou dotací, který je odveze k lékaři, na úřad, či na nákupy. Automobily jezdí v Aši, Kraslicích, v Ostrově i v Mariánských Lázních. Brzy k nim přibydou další místa, kde Senior Expres bude pomáhat.

​Královská mincovna bude patřit historickým řemeslům

​Již tuto neděli 5. srpna se v prostorách Královské mincovny v Jáchymově uskuteční Den historických řemesel. Vydejte se se skupinou Danar do minulosti a objevte kouzlo prastaré výroby. K vidění bude kovářská dílna, ve které se vytvářely předměty denní potřeby, nebo například dílna písaře, kde vznikaly ručně psané knihy.

Karlovarský kraj podpoří vydání neperiodických publikací

​Příznivci knih s regionální tématikou se v budoucnu mohou těšit na další zajímavé tituly. Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila podporu vydání neperiodických publikací v celkové výši přes 500 tisíc korun. O rozdělení dalších 190 tisíc korun bude v září jednat ještě Zastupitelstvo Karlovarského kraje.
Zobrazit informační kanál RSS