Archív krajských listů

Česko-bavorský geopark chce přibližovat rarity

Česko-bavorský geopark chce přibližovat rarity
Na území Karlovarského kraje, Tachovska a východního Bavorska vznikne Česko-bavorský geopark. Ten se bude rozkládat na ploše 300 - 350 tisíc hektarů a měl by přinést větší propagaci geologických památek , zkvalitnění vzdělávacího procesu a rozvoj cestovního ruchu. 25. června o tom v Karlových Varech podepsali dohodu zástupci dotčených oblastí.
Za úsilím zřídit geopark je obzvláště snaha zpřístupnit vzácné lokality zájemcům o studium geologie, ale i turistům a dalším návštěvníkům.

Vesnicí roku 2003 se staly Tři Sekery

Z krajského kola postupuje obec, která zvelebila tři vesnická H: hospodu, hřiště, hřbitov. Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2003 už má svého vítěze. Je jím obec Tři Sekery na Chebsku. Krajská komise doporučuje tuto obec do celostátního kola.

Starostka Tří Seker Dagmar Strnadová je přesvědčená, že k vítězství v obci se 750 obyvateli napomohla mezi 13 soutěžícími také nádherná hospůdka, opravený hřbitov a hřiště s kabinami, v nichž jsou téměř luxusní koupelny pro fotbalisty

Lípa, buk a kaštan budou letos reprezentovat Karlovarský kraj

Lípa u Blažejovického rybníka (u Branišova, asi 8 km od Toužimi), Bastýřský buk v Lazech a jedlý kaštan v Damicích budou letos reprezentovat Karlovarský kraj v anketě Strom roku 2003, kterou už podruhé vyhlásila nadace Partnerství ve spolupráci s dalšími partnery. Loňským vítězem této ankety se stal s převahou Popovský jasan u Jáchymova.

Do Karlovarského kraje má přijít po vstupu do EU 925 milionů Kč

Do Karlovarského kraje má přijít po vstupu do EU 925 milionů Kč
Zájemci o podporu rozvojových projektů v Karlovarském kraji budou mít v prvních dvou letech členství ČR v Evropské unii možnost čerpat z evropských fondů 925 milionů korun. Podmínkou je, aby se kraj na jejich financování podílel zhruba 88 miliony korun.
"Kraj proto vytvořil Fond budoucnosti, kde chce peníze soustředit," říká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Všechny bývalé okresní nemocnice v Karlovarském kraji jsou ztrátové

Všechny tři bývalé okresní nemocnice (Karlovy Vary, Sokolov, Cheb) v Karlovarském kraji jsou ztrátové. Vyplývá to z auditů, které Karlovarský kraj jako jejich nový zřizovatel nechal vypracovat. Kritická je podle očekávání finanční situace chebské nemocnice, která se potýká s dluhem přes 260 milionů korun. Alarmující je i stav nemocnice v Sokolově, kde dluh činí 136 milionů korun. Naopak karlovarská nemocnice má jen nízké ztráty.

Karlovarský hejtman: Investice do letišť Karlovy Vary a Hof by se měly koordinovat

Karlovarský hejtman: Investice do letišť Karlovy Vary a Hof by se měly koordinovat
Karlovarský kraj chce sladit investice do dvou regionálních letišť, vzdálených od sebe pouhých 80 kilometrů, v česko-německém příhraničí. Jde o letiště v Karlových Varech - Olšových Vratech a o letiště Hof - Plauen. Němci připravují velkou investici v hodnotě zhruba jedné miliardy korun, naopak v karlovarském areálu se plánuje modernizace ani ne za desetinu této částky. Bavorsko i západní Čechy, které se ve čtvrtek 5. června dohodly na společném územním plánování, přitom výrazně spoléhají na fondy Evropské unie.

Hejtman Josef Pavel jako člen ministerské delegace jedná v Bavorsku o další přeshraniční spolupráci

Hejtman Josef Pavel jako člen ministerské delegace jedná v Bavorsku o další přeshraniční spolupráci
Český ministr pro místní rozvoj Pavel Němec s pracovní delegací se ve dnech 5. a 6. června účastní pracovní návštěvy v bavorském pohraničí. Jeho protějškem na německé straně je bavorský státní ministr pro regionální rozvoj a otázky životního prostředí Werner Schnappauf. Členem delegace českého ministra je i hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel

Karlovarský kraj hospodařil v roce 2002 s přebytkem

83 milionů 240 tisíc Kč. Takový je výsledek hospodaření Karlovarského kraje za rok 2002. V dnešní době horentních rozpočtových schodků je to podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla výsledek spíše výjimečný.

Při sestavování rozpočtu na rok 2002 jsme byli velice obezřetní. K uvažovaným příjmům jsme postavili střídmé výdaje," vysvětluje přebytek v hospodaření hejtman.