Asociace krajů České republiky (AKČR) byl 23. května v Jihlavě opět zvolen hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Ani na postech místopředsedů nedošlo ke změnám. Prvním místopředsedou je opět hejtman Kraje Vysočina František Dohnal, dalšími hejtmani Karlovarského kraje Josef Pavel a Pardubického kraje Roman Línek.
" >
Úvodní strana > Krajské listy > Předsedou Asociace krajů ČR se stal znovu Evžen Tošenovský

 Předsedou Asociace krajů ČR se stal znovu Evžen Tošenovský

Do čela Asociace krajů České republiky (AKČR) byl 23. května v Jihlavě opět zvolen hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Ani na postech místopředsedů nedošlo ke změnám. Prvním místopředsedou je opět hejtman Kraje Vysočina František Dohnal, dalšími hejtmani Karlovarského kraje Josef Pavel a Pardubického kraje Roman Línek.

Tošenovský po jednání Rady AKČR uvedl, že kraje odmítají poslední variantu vládního návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Zákon v této podobě by podle něj výrazně omezil fungování krajů. Krajům se také nelíbí návrh zákona o České televizi, který snižuje procento vysílacího času pro regiony. "Nechápeme, proč by se veřejnoprávní televize měla stát centrálnější než dřív," prohlásil Tošenovský.

Hejtmani diskutovali mimo jiné i o možnosti samostatné prezentace krajů na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku. Podle Evžena Tošenovského je sice prezentace krajů zájmem vlády, ale o případné účasti se musejí kraje rozhodnout samy. Potřebují k tomu však nejdříve znát scénář výstavy a mít představu o nákladech a velikosti prostoru, který budou mít k dispozici. "Teprve potom se k tomu mohou kraje vyjadřovat," doplnil moravskoslezský hejtman.

Spolupráce AKČR s vládou se podle něho liší úřad od úřadu. Celkově však označil současný stav za velmi komplikovaný a chaotický. Velmi dobře se podle něj krajům spolupracuje s ministerstvem financí. "Jenže když se na něčem dohodneme, vláda to pak zcela změní," dodal Tošenovský.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 26.5.2003 0:00