Úvodní strana > Krajské listy > Kraj získal předběžný souhlas k přejezdu sanitek přes Německo

 Kraj získal předběžný souhlas k přejezdu sanitek přes Německo

Karlovarský kraj získal předběžný příslib německých úřadů k povolení přejezdu českých sanitek přes saské území. O výjimku kraj zažádal, aby zajistil patnáctiminutový termín dojezdu sanitky záchranné služby do okolí Lubů u Chebu.

"Zatím si netroufám říct, jestli do měsíce nebo do 14 dnů budeme mít souhlas z německé strany," říká hejtman Josef Pavel. Předpokládá, že povolení by mohli Němci vydat na základě mezinárodní dohody o pomoci při mimořádných událostech, která platí od začátku roku.

Oblast Lubů u Chebu je daleko od stanovišť záchranné služby, která při výjezdech do příhraničního města nesplňuje zákonný limit 15 minut. Kraj proto požádal, aby tři sanitky mohly v naléhavých případech jezdit z Aše přes Horní Paseky a německý Bad Brambach do Lubů. Tato trasa je totiž dlouhá jen 17 kilometrů, zatímco oklikou podél státní hranice je o 12 kilometrů delší.

Pokud by Němci žádosti vyhověli, kraj by vyřešil problém se zajištěním záchranné služby v této oblasti. Na zřízení samostatné výjezdové stanice v Lubech nemá totiž dostatek personálu ani peníze.

Stejné potíže s pozdními termíny příjezdů sanitek má kraj i v Krušných horách, v okolí Žlutic a u Horního Slavkova. Posledně jmenovanou lokalitu by měl vyřešit chystaný nákup osmi nových, rychlejších sanitek. Na jejich nákup kraj vyčlenil 24 milionů korun. Ve Žluticích zvažuje zřídit výjezdovou stanici, která by sloužila i v případě nehod na mezinárodní silnici I/6 z Prahy do Chebu. Otázka Krušných hor není zatím vyřešena.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 26.3.2003 0:00