Úvodní strana > Krajské listy > Do Rovné a Březové u Sokolova mířili zástupci kraje na svém letošním prvním výjezdu

 Do Rovné a Březové u Sokolova mířili zástupci kraje na svém letošním prvním výjezdu

Rovná
 I v novém roce pokračují pracovní cesty zástupců Karlovarského kraje do měst a obcí regionu. Hejtman Petr Kulhánek a krajský radní Vít Hromádko ve středu 5. ledna navštívili obec Rovná a město Březová u Sokolova.


V Rovné starosta Jaroslav Janda upozornil na kupčení s byty v některých místních panelácích, které nepatří obci a mají nevyjasněné vlastnické vztahy. Takzvanému obchodu s chudobou a zneužívání sociálních dávek by bylo možné čelit za pomoci cenových map, na základě kterých by platilo omezení výše nájmu v čase a místě. Obec by v budoucnu chtěla jeden z vybydlených domů odkoupit a nechat zdemolovat. „Řešili jsme dále problém s rozpočtovým určením daní, které je zejména pro malé obce nevýhodné. Budeme s kolegy hejtmany vznášet toto téma i při jednání s vládou,“ uvedl Petr Kulhánek. 

Rovná také plánuje kvůli bezpečnosti pořídit kamerový systém. Starosta navrhl, že by mohl existovat společný pult centralizované ochrany v rámci kraje, na který by mohly být napojeny jednotlivé systémy obcí. Krajský radní Vít Hromádko se zajímal také o to, zda obec využije možnost získat dotaci z Programu obnovy venkova. „Administrace žádosti je velmi jednoduchá právě proto, aby nezatěžovala především malé obce. Můžeme vám s tím pomoci a zároveň nabízíme metodickou podporu v případě, že byste zvažovali dotaci například z programů Ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlil Vít Hromádko.

Starosta Březové u Sokolova Miroslav Bouda představil velké rozvojové plány města i jeho okolí. Březová chystá výstavbu více než dvaceti rodinných domků, rekonstrukci zchátralého zámku v Kostelní Bříze na společenské a kulturní centrum. V Rudolci zase budou mít venkovní komunitní centrum se zvonicí, proměnou by mělo projít i náměstí přímo ve městě.

Podle Miroslava Boudy město trápí vysoké roční náklady na spoje městské hromadné dopravy z Březové do Sokolova, nevyřešené odhlučnění dálnice D6 či nedostatečné pokrytí signálem mobilních operátorů v okolí, kudy mimo jiné vedou lyžařské běžecké trasy. „Proberu s ředitelem místního pracoviště Ředitelství silnic a dálnic nutné řešení protihlukových opatření. Zprostředkujeme také setkání s Koordinátorem integrovaného dopravního systému, protože finanční náročnost zajištění MHD se dotýká i dalších obcí. A jednání ohledně pokrytí „bílých míst“ v kraji signálem mobilních operátorů se uskuteční teď během ledna. K jeho výsledku poskytneme starostům zpětnou vazbu,“ upřesnil hejtman. Se starostou se domluvil na společné návštěvě oblastí, ve kterých Březová plánuje nové projekty, na jaře letošního roku.


Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 6.1.2022 10:55