Úvodní strana > Krajské listy > Na opravy památek v regionu opět půjdou krajské dotace

 Na opravy památek v regionu opět půjdou krajské dotace

Kaple v Horní Blatné
​I v letošním roce Karlovarský kraj poskytne dotace na obnovu kulturních památek, památkově hodnotných objektů a movitých věcí. Ani přes nelehkou situaci způsobenou pandemií COVID-19 nebude kraj původně vyčleněnou částku krátit. Žadatelé získají celkem 12 milionů korun. Část příspěvků už schválila Rada kraje, dalšími se ještě bude zabývat krajské zastupitelstvo.


Krajský úřad dostal celkem 156 žádostí s finančními nároky téměř 40 milionů korun. Poskytnutí dotace je navrženo v případě 55 žádostí. „Chceme dotace na obnovu kulturních památek zachovat, protože si uvědomujeme, že obce i ostatní žadatelé mají opravy připraveny a s dotacemi počítali. Kultura, a zvláště zachování jejích hodnot, je pro náš region velmi důležitá a tak k tomu i přistupujeme. Vidíme v tom také šanci pro regionální stavební firmy, na které rovněž dopadla koronavirová krize, a tímto způsobem mohou některou ze zakázek v řádné soutěži získat a udržet pracovní místa,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Hurajčík. 

Dotace na opravy památek by mohlo dostat například město Horní Blatná na výměnu šindele na muzeu či na očištění a nátěr střechy kaple sv. Kříže, dále Hazlov na opravu krovu střechy zámku, město Toužim na opravu hradeb ve Vodní ulici a mnoho dalších. Dále kraj vytvoří zásobník ze zbylých žádostí pro případ, že by některý z úspěšných žadatelů nakonec finanční prostředky na opravy památek vrátil. Finance bude moci využít další žadatel.


Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 19.5.2020 13:00