Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj odmítl stavbu silnice Karlovy Vary - Zwickau

 Karlovarský kraj odmítl stavbu silnice Karlovy Vary - Zwickau

Karlovarský kraj odmítl stavbu silnice Karlovy Vary - Zwickau

Karlovarský kraj zamítl německý návrh na stavbu dvouproudé mezinárodní silnice z Karlových Varů do saského Zwickau přes Nové Hamry a Jelení. Hlavním důvodem zamítnutí je nutnost ochrany přírody v Krušných horách.
"Silnice by byla využívána zejména kamiony, což by ekologii neprospělo," vysvětluje uvolněný člen zastupitelstva kraje Jiří Mutinský.


Německý návrh silnice přes Jelení byl už druhou variantou, jak zlepšit dopravní spojení mezi Karlovarskem a Saskem. Před časem totiž obec Potůčky odmítla návrh na rozšíření pěšího hraničního přechodu Potůčky - Johanngeorgenstadt o celnici pro osobní auta. Přechod chtěli Němci využít, protože na obou stranách hranice je vybudována silnice do hraničních obcí.

Realizace záměru přes Jelení by si ale v ČR vyžádala stavbu zcela nové komunikace o délce 25 kilometrů. Měla by však podstatně zkrátit dobu jízdy mezi oběma centry. Nyní je třeba na překonání vzdálenosti 70 kilometrů mezi Karlovými Vary a Zwickau dvě až dvě a půl hodiny. Karlovarsko by také získalo napojení na německou dálniční síť.

Na tu se ale podle Jiřího Mutinského lze napojit přes Cheb či Aš a německý Hof. Další možnost je přes Teplice směrem na Drážďany. Mutinský přesto nevyloučil možnost hledání nové varianty, která by řešila spojení přímo mezi Karlovými Vary a Zwickau.

"V současné době to ale není prioritou kraje," dodává Jiří Mutinský a pokračuje: "Kraj chce podporovat především stavbu rychlostní silnice R6 z Chebu do Prahy, komunikaci z Chebu přes Mariánské Lázně směrem k dálnici D5 z Prahy do Rozvadova a takzvanou podkrušnohorskou magistrálu z Karlových Varů do Ústí nad Labem."
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 20.5.2003 0:00