Úvodní strana > Krajské listy > (NE)UKRADLI MAURA! Fingovanou krádeží si památkáři ověřili bezpečnost relikviáře svatého Maura

 (NE)UKRADLI MAURA! Fingovanou krádeží si památkáři ověřili bezpečnost relikviáře svatého Maura

Maur
O krádež jednoho z nejvzácnějších českých klenotů, relikviáře svatého Maura, se 18. března 2003 ráno pokusil zloděj. Předchozího dne večer se ukryl v zámku v Bečově nad Teplou a druhý den ráno chtěl vypáčit boční dveře vedoucí k trezorové místnosti s relikviářem. Ihned se ale spustilo bezpečností zařízení a muž se dal na útěk přes hradby. Krátce poté byl ale zadržen. Tak vypadal cvičný zásah, o němž policisté ani strážci zámku až do dopadení pachatele nevěděli…

"O cvičném napadení vědělo jen několik lidí. Například ředitel karlovarské policie se o tom dozvěděl až několik minut před zahájením akce," prozradil ředitel Památkového ústavu v Plzni Karel Drhovský. Výsledek akce ho potěšil.

"Jsme s tím více než spokojeni. Jak s rychlou prací policie, tak s chováním ostrahy," konstatuje Drhovský.

Senzory spustily alarm hned, jak se zloděj pohnul. Pachatel se k pokladu vůbec nedostal. Vyběhl ze zámku k hradbám, z nichž se spustil dolů po laně a dal se na útěk. Mezitím ale dorazila na místo policie a začala muže pronásledovat. Za pomoci služebního psa ho po chvilce dopadla.

"Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy policie nacvičovala ochranu kulturní památky. Policisté dostali informaci, že se relikviář pokusil někdo ukrást. Netušili, že nejde o ostrou akci. Neprodyšně proto uzavřeli silnice v okolí zámku. Domnělého pachatele, kterého představoval figurant, dopadli ve chvíli, kdy slaňoval přes zámecké hradby," dodal Karel Drhovský.

Relikviář je po korunovačních klenotech nejvýznamnější českou památkou. Loni byl proto instalován za mimořádně přísných bezpečnostních opatření. Je uložen ve skleněné vitríně ve zvláštní trezorové místnosti s vlastní klimatizací. Náklady na jeho zajištění proti krádeži dosáhly 3 milionů korun.

Relikviář sv. Maura byl nalezen 5. listopadu 1985 pod podlahou bečovské hradní kaple, kde ho ukryli původní majitelé na konci druhé světové války. Po nálezu byl silně poškozený relikviář odvezen do Prahy. Restaurátorské práce začaly v roce 1993 a skončily loni. Vyžádaly si více než 10 milionů korun.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 19.3.2003 0:00