Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarské letiště loni výrazně zvýšilo počet odbavených cestujících

 Karlovarské letiště loni výrazně zvýšilo počet odbavených cestujících

Letadlo
Mezinárodní letiště v Karlových Varech odbavilo v roce 2018 celkem 45 003 cestujících. Je to o 115 procent více oproti roku 2017. Rozhodující pro významné navýšení počtu cestujících bylo především úspěšné zahájení provozu ruské nízkonákladové společnosti POBEDA na lince mezi moskevským letištěm Vnukovo a Karlovými Vary.


Z hlediska  počtu cestujících byl rok 2018 pro letiště​ pozitivní, v některých ohledech se ale potýkalo s problémy. Tradiční spojení do Moskvy – letiště Sheremetyevo, operované společností České aerolinie, zaznamenalo v loňském roce meziroční pokles kapacity o 25,6 % a pokles počtu přepravených cestujících o 24,7 % na celkových 11.618, což je 25, 8% podíl na provozních výkonech. Nepodařilo se obnovit charterové lety z Tel Avivu a Taškentu. Pokud jde nicméně o další ukazatele provozu, bylo zaznamenáno celkem 5 480 pohybů, ze kterých 1 096 bylo komerčních a zbytek v segmentu všeobecného letectví, zejména výcvikové lety. Stejně jako v předchozích letech měla, i přes mírný meziroční pokles, významný podíl na výkonech letiště nepravidelná přeprava v kategorii privátní dopravy, která dosáhla 53 % všech leteckých výnosů. 

Vedení letiště i Karlovarského kraje očekává v letošním roce další nárůst počtu přepravených cestujících. „Pevně věřím, že počet cestujících příznivě ovlivní především navýšení počtu frekvencí společnosti POBEDA, která by měla v některých obdobích létat až  5x týdně. Od letního letového řádu počítáme s obnovením linky do Moskvy na letiště Sheremetyevo, nově provozované jednou týdně, v neděli, společností Smart Wings. Byl bych rád, kdyby nové vedení letiště bylo aktivní v jednání o možnosti zavedení nových linek i o dalším rozvoji letiště,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Jakou cestou se v nadcházejícím období letiště vydá, nastínil jednatel společnosti Jiří Pos: „Při vyhledávání příležitostí k zavedení nových linek jednáme přednostně s leteckými společnostmi, které mohou nabídnout spojení z teritoria Ruska a Ukrajiny, kde již v minulosti letecká spojení do Karlových Varů existovala. Dále pak, v souvislosti s projektem kandidatury regionu na zápis do světového kulturního dědictví UNESCO, analyzujeme potenciál v oblastech zbytku Evropy, ve snaze oslovit zejména segment aktivních a wellness pobytů v Karlovarském kraji a v neposlední řadě i jako nabídku alternativního spojení do Prahy.“ 

  Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 31.1.2019 10:55