Domů Aktuality Obce v Karlovarském kraji považují kraj za dobrého partnera

Obce v Karlovarském kraji považují kraj za dobrého partnera

KARLOVY VARY 17. října 2004 (ČTK) - Obce v Karlovarském kraji většinou považují kraj a krajský úřad za dobrého partnera. Pro malé obce byla důležitá zejména pomoc při sestavování územních plánů. Obecně se podle starostů zlepšila komunikace se státní správou. Výhrady mají představitelé obcí spíš k některým rozhodnutím krajských zastupitelů, například ke zrušení většiny lékařských pohotovostí v kraji.
Pomoc krajského úřadu je důležitá více u malých obcí, shodují se starostové. Podle starosty Božího Daru na Karlovarsku Jana Horníka pomohlo například připojení obecních úřadů na internet. "Významnou pomocí bylo to, že se dotáhly do konce územní plány a podařilo se pracovat na územních plánech i malých obcí," řekl ČTK Horník. Také navazující digitalizace územních plánů může obcím velmi pomoci.

Pomoc kraje se projevila i po povodních v roce 2002. Přestože Karlovarský kraj byl ve srovnání s jinými regiony postižen jen velmi málo, poškozené komunikace kolem Božího Daru nebo Potůčků na Karlovarsku byly s pomocí kraje rychle opraveny.

Přestože vznik krajů nepokládali všichni za šťastný i kritici jejich vzniku připouští, že se postupně podařilo vytvořit fungující orgán státní správy. "Byl jsem proti vzniku krajských úřadů. Ale myslím, že hlavně ta část činnosti úřadu, která spadá pod státní správu, funguje dobře. Na krajský úřad se podařilo dostat ty nejlepší lidi z okresních úřadů, a to jde znát," míní starosta Březové na Sokolovsku Miroslav Bouda.

Podle ašského starosty Dalibora Blažka se kraji dá vytknout hlavně zrušení pohotovostí v menších městech. "To nebylo dobré řešení. V této věci šlo ale spíše o politické rozhodnutí, než o chybu krajského úřadu," řekl Blažek.

Samosprávná část práce krajského úřadu zatím podle Boudy ještě hledá svou tvář. "Zatím má určitě rezervy," řekl Bouda. Podle sokolovského starosty Karla Jakobce ale je třeba vzít v úvahu, že kraj začínal před čtyřmi lety na zelené louce. "Z tohoto pohledu, myslím, se kraj osvědčil. Daří se překonávat i některé dílčí problémy," uvedl Jakobec.

Obce velmi oceňují také to, že kraj s obcemi komunikuje. "Obecně je tok informací a komunikace mezi krajem a obcemi velmi dobrá. Výhodou je i to, že řada obcí má své zástupce v krajském zastupitelstvu, a tak mají k informacím ještě blíže," doplnil Jakobec. Poznatky z obcí zase vedení kraje může získávat i při pravidelných schůzkách s představiteli obcí. "Máme výhodu, že jsme nejmenší kraj v České republice. Ale vím, že pravidelné schůzky vedení kraje se zástupci obcí, které fungují v Karlovarském kraji, nejsou jinde pravidlem," dodal starosta Božího Daru Horník.
Datum aktualizace 21. 10. 2004 - 08:57