Úvodní strana > Krajské listy > Náš kraj a celou ČR zasáhne extrémně silný vítr

 Náš kraj a celou ČR zasáhne extrémně silný vítr

Silný vítr
​Meteorologové pro tento víkend varují a Český hydrometeorologický ústav vydal předpovědní výstražnou informaci kvůli extrémně silnému větru, který svou ničivou silou může způsobit poškození majetku i výpadky elektřiny.


V průběhu noci ze soboty na neděli a v neděli dopoledne (29.10.) bude postupně zesilovat západní vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 km/h, na horách udeří vichřice o rychlosti 160 km/h. Největší síly dosáhne v neděli kolem poledne a odpoledne, zeslábnout by měl večer. V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky.


Na důsledky silného větru jsou již připraveni hasiči a energetici. V pohotovosti jsou i všechny stanice hasičů i společnost ČEZ Distribuce.

Lidem hasiči i meteorologové doporučují sledovat vývoj situace, dále zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod. Nutné je omezit pohyb venku a jízdy autem. Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelným.

Dávejte pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, vůbec se k nim nepřibližujte. Na horách musí turisté omezit vycházení a nevydávat se na túry. Vzhledem k očekávaným srážkám bude v podmáčeném terénu docházet k vyvracení stromů.

Pro více informací sledujte portál ČHMÚ:

http://porta​l.chmi.cz​


Za stránku zodpovídá: Manfred Kraus
Datum vydání: 28.10.2017 17:00