Úvodní strana > Krajské listy > Vesnicí roku v Karlovarském kraji se stala Skalná

 Vesnicí roku v Karlovarském kraji se stala Skalná

Skalná
​Obce a města z celé České republiky mohly již po třiadvacáté soutěžit o prestižní titul Vesnice roku. Z našeho regionu se do oblíbené soutěže přihlásilo celkem 18 obcí. Vítězem krajského kola a držitelem Zlaté stuhy se nakonec stala Skalná z Chebska.​Soutěž každoročně vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Do soutěžního klání se mohou zapojit všechny obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a disponují vlastním strategickým dokumentem zabývajícím se rozvojem obce. Z Chebska se do soutěže letos přihlásily Hazlov, Křižovatka, Nový Kostel, Podhradí, Poustka, Skalná, Stará Voda, Tři Sekery a Velká Hleďsebe. Sokolovsko zastupovaly Dolní Rychnov a Těšovice a Karlovarsko Dalovice, Hájek, Horní Blatná, Krásné Údolí, Nové Hamry, Sadov a Smolné Pece.

„Cílem soutěže je povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Děkuji všem obcím a městům, které se do soutěže z našeho kraje přihlásily a pochlubily se vším, co se jim daří realizovat. Velice si vážím práce všech starostů a starostek a již nyní se těším na velkou slavnost do Skalné, kde budu moci všem osobně poděkovat a seznámit se s krásami vítězného města a s jeho občany. Vyhlášení je plánované po dohodě s paní starostkou Ritou Skalovou na neděli 6. srpna, tak snad bude hezké počasí a přijde hodně lidí,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

O vítězích rozhodovala krajská hodnotitelská komise, ve které kromě zástupců organizátorů zasedli také starostové obcí oceněných z minulých let. „Krajská hodnotitelská komise navštívila každou přihlášenou obec a město a provedla rozhovor s jejími zástupci. U Skalné jsme ocenili především to, že se věnuje komplexně všem oblastem. Žije bohatým spolkovým, společenským a kulturním životem. Veřejná prostranství poskytují dostatek prostoru pro setkávání obyvatel a volnočasové aktivity a jsou kvalitně navržena, vkusně vybavena a je o ně řádně postaráno. Péče o životní prostředí je též mimořádná,“ upřesnil předseda komise a starosta obce Krásná Luboš Pokorný.

Skalná se nachází dvanáct kilometrů severně od Chebu v bezprostřední blízkosti německých hranic a její dominantou je jeden z nejstarších a nejzachovalejších románských vodních hradů v Česku Vildštejn. Město, v jehož čele stojí starostka Rita Skalová, má v současnosti téměř dva tisíce obyvatel. „Je nám velkou ctí, že jsme po 12 letech opět získali toto ocenění. Děkuji všem, kteří se na přípravě soutěže podíleli a věnovali pro společnou věc svůj čas i nápady,“ dodala starostka Rita Skalová.

Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, proběhne na začátku září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 17.6.2017 9:55