Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj chce investovat do letiště až 70 milionů korun

 Karlovarský kraj chce investovat do letiště až 70 milionů korun

Až 70 milionů korun hodlá Karlovarský kraj investovat do obnovy mezinárodního letiště v Karlových Varech do dvou let poté, co letiště převezme od státu. Převod letišť v Karlových Varech - Olšových Vratech, v Brně - Tuřanech a v Ostravě - Mošnově na příslušné kraje by se měl uskutečnit v příštím roce.

Do roku 2006 by chtěl kraj zrekonstruovat živičný povrch přistávací dráhy a také světelné zabezpečovací zařízení letiště.

"Náklady na opravu 19 let starého živičného krytu dráhy jsou odhadovány na 15 až 30 milionů korun," říká hejtman Josef Pavel.

Světelné zabezpečovací zařízení je třeba zrekonstruovat kvůli zlepšení letových podmínek při zhoršeném počasí.

"Souvisí s tím i výstavba sestupového majáku. Celkové náklady jsou odhadovány na 20 až 40 milionů korun," upřesňuje hejtman. V souvislosti se vstupem ČR do EU bude potřeba také provést drobné úpravy v odbavovací hale. "Přijdou přibližně na 200 tisíc korun. Úpravy umožní členit cestující podle toho, zda pocházejí z členských zemí EU či nikoli," dodává Josef Pavel.

Ještě letos bude za celkem 5,5 milionu korun dobudováno oplocení letiště a zrekonstruována kotelna. Tři miliony korun hodlá kraj investovat i do obnovy hasičských vozů na letišti.Do roku 2010 plánuje kraj prodloužení přistávací dráhy asi o 500 metrů, aby na letišti mohla přistávat a vzlétat i větší letadla. Náklady kraj odhaduje na 200 až 300 milionů korun.

Roční obrat letiště je kolem 30 milionu korun, letiště hospodaří se ztrátou v řádu maximálně statisíců korun. Loni letiště odbavilo o 2500 cestujících méně než v roce 2001. Více než 3600 letadly do krajského města přiletělo nebo z něho naopak odletělo 19 168 pasažérů. V roce 2001 to bylo 21 748 cestujících. O převzetí letiště bude jednat krajské zastupitelstvo 17. dubna.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 17.3.2003 0:00