Úvodní strana > Krajské listy > Kraje řeší zvýšení mezd řidičů autobusů, jednat budou i s vládou

 Kraje řeší zvýšení mezd řidičů autobusů, jednat budou i s vládou

Autobus
Hejtmanky a hejtmani jednotlivých regionů se intenzivně zabývají situací kolem zvýšení mezd řidičů autobusů. S aktuálním děním tento týden seznámili  prezidenta Miloše Zemana a bude to i jedno z témat setkání  s vládou v pondělí 20. února 2017. Předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová o věci jednala také se zástupci odborů. Náklady na zvýšení financí pro dopravce, které by pak měli použít na mzdy, budou konkrétně v Karlovarském kraji dosahovat okolo 15 milionů korun z krajského rozpočtu.


Pro řešení současné situace týkající se zvýšení mezd řidičů autobusů jsou třeba podle představitelů krajů tři hlavní věci:
1. Zanalyzovat uzavřené smlouvy s dopravci, navrhnout a uzavřít dodatky. Zde už pomáhá Ministerstvo pro místní rozvoj, v jehož gesci je zákon o zadávání veřejných zakázek. 

2. Zajistit financování. O finančních prostředcích, které souvisejí s dopravou, bude Asociace krajů ČR rovněž 20. února jednat s vládou. Kraje se přitom nezříkají povinnosti zajistit dopravní obslužnost, peníze jsou třeba i na opravu krajských komunikací.

3. Zajistit, aby peníze šly skutečně na zvýšení mezd řidičů.  I zde je, stejně jako v případě smluv, naprosto nezbytné zapojení státu. Kraje totiž nemají oprávnění vstupovat do vztahů zaměstnavatel – zaměstnanec. Smlouvy jsou uzavřené s dopravci, nikoliv s řidiči. Kraje tedy nemohou kontrolovat, zda dopravci svým zaměstnancům mzdy skutečně zvýší. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by se na danou věc měly letos zaměřit kontroly Státního úřadu inspekce práce, který spadá právě pod MPSV.

„Zájmem a povinností krajů je postupovat podle zákona. Je tedy logické, že kraje požadují garantovat, že vládní nařízení o zvýšení mezd řidičů autobusů realizují správně. Proto se analyzují smlouvy, uzavírají dodatky a měl by také vzniknout i vzor smluv uzavíraných na základě nových tendrů na dopravce,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Pokud budou uzavřeny dodatky smluv s dopravci v únoru, tedy bude garance, že kraje postupují podle zákona, není důvod stávkovat. Bude totiž existovat smluvní závazek, podle kterého bude možné peníze navíc dopravcům vyplatit.“ 

Podle vedení Asociace krajů ČR by si odbory měly ohlídat, že peníze navíc od krajů dopravci poukáží skutečně řidičům. Že se tedy řidičům autobusů skutečně zvýší mzdy tak, jak to vládní nařízení ukládá. Ve většině krajů přitom už k dohodě s dopravci došlo, zvýšení mezd řidičů spolu s dodatky smluv budou projednávat na nejbližším zastupitelstvu, některé kraje již všechno mají schválené. Od dopravců chtějí kraje doložit – na lednových výplatách – o kolik zvýšili mzdy řidičů. Aby bylo možné na základě reálných čísel potřebnou částku na zvýšení mezd řidičů, která nebyla dříve smluvně ošetřena, doplatit.  

Kraje sice dobře hospodaří, pokud však peníze, které mají k dispozici, poukáží například právě na zvýšení mezd řidičů autobusů, logicky budou chybět jinde. ​Chtějí proto s vládou na pondělním jednání řešit postup i v dalších oblastech, jako je například navýšení mezd zdravotníkům.
Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 17.2.2017 10:25