Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj: Jízdné v autobusech podraží od ledna 2004 zhruba o 10 procent

 Karlovarský kraj: Jízdné v autobusech podraží od ledna 2004 zhruba o 10 procent

V průměru přibližně o deset procent zdraží v příštím roce jízdné v autobusové linkové dopravě v Karlovarském kraji.
"Je to pouze můj hrubý odhad. Bude záležet na každém dopravci, zda zdraží nebo ne. Od Nového roku se zvedá spotřební daň, mění se daň z přidané hodnoty a zvyšují se ceny vstupů. Kraj ale dostane s největší pravděpodobností od státu stejný objem finančních prostředků na dotování ztrát v základní dopravní obslužnosti jako v letošním roce," říká vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Karlovarského kraje Martin Leichter.

"Kolik dostaneme od státu, tolik budeme směřovat na úhrady ztrát. Letos dostal kraj na úhradu ztrát v autobusové dopravě celkem 110 milionů korun, na ztráty Českých drah 55 milionů a na ztráty soukromého železničního dopravce Viamont 11 milionů. Dráhy dostaly navíc od ministerstva dopravy zhruba 70 milionů korun v rámci tzv. tarifního poplatku, u kterého není dosud jasno, zda bude letos hrazen prostřednictvím krajů nebo opět přes ministerstvo dopravy. Kraj bude s jednotlivými dopravci podepisovat smlouvy o dotacích na úrovni letošního roku. Vzniklý rozdíl mezi náklady a dotacemi budou muset uhradit ze zisků dopravci a nebo cestující ze zvýšeného jízdného. Dopravci mají podle zákona právo na přiměřený zisk. Bude proto záležet na nich, zda zvýšené náklady na jeden kilometr pokryjí ze zisku nebo navýší jízdné," informuje vicehejtman Jan Zborník.

"Ještě nevyšel věstník ministerstva financí, který usměrňuje ceny jízdného. Zdražují ale i provozovatelé městských hromadných doprav, takže lze očekávat v prvních pásmech linkových autobusů zdražení ve stejné nebo podobné výši. U některých provozovatelů autobusové dopravy by se mohly v letošním roce snížit celkové náklady. Dopravci významným způsobem obměňovali vozový park. Sníží se tak náklady na údržbu. Celkem přibylo v kraji patnáct nových autobusů, což by měli cestující pocítit v lepším komfortu služeb. Letos propadly objemy předpokládaných tržeb o 4 miliony korun na celkových zhruba 95 milionů," dodává Martin Leichter.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 16.12.2003 0:00