Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj přispěje na provoz unikátního dolu Jeroným

 Karlovarský kraj přispěje na provoz unikátního dolu Jeroným

Jeroným
Sokolovské muzeum získá od Karlovarského kraje dotaci ve výši 1 350 000 korun na provoz nedávno zpřístupněného dolu Jeroným. Peníze budou použity na zázemí pro pracovníky dolu, na nákup automobilu a na přípravu projektové dokumentace k zajištění dalších důlních prostor.​


Důl Jeroným patří k nejvýznamnějším památkám svého druhu v Evropě. Je výjimečný nejen svou rozlehlostí, ale i zachovalostí. V komorách, které dosahují až třicetimetrové délky a osmimetrové výšky, se nacházejí pozůstatky po někdejším dobývání cínu. Důl se podařilo za přispění Karlovarského kraje v nedávné době zpřístupnit veřejnosti. Během podzimu si krásy prastarého hornického díla nenechaly ujít stovky návštěvníků.

Aby mohl být důl i v budoucnu úspěšně provozován, poskytl Karlovarský kraj sokolovskému muzeu dotaci ve výši 1 350 000 korun. „Za 75 tisíc korun bude pořízena stavební buňka, která bude sloužit jako zázemí pro pracovníky zajišťující provoz dolu. Dalších 325 tisíc korun půjde na nákup automobilu,“ uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Borka.

V současné době je zpřístupněna zhruba jedna čtvrtina dolu. Sokolovské muzeum by však rádo zpřístupnilo i další prostory. K tomu by mu měla pomoci dotace z Ministerstva průmyslu a obchodu. Získat by mohlo až 30 milionů korun. Než však o dotaci zažádá, musí mít připravenou projektovou dokumentaci. „Zbylá a zároveň největší část dotace, celkem 950 tisíc korun, bude použita na projektovou dokumentaci,“ dodal Borka.

Důl Jeroným je v současné době kvůli přezimování chráněných netopýrů uzavřen. Své brány otevře návštěvníkům příští rok v květnu, kdy se naplno rozeběhnou prohlídky.

Za stránku zodpovídá: Veronika Severová
Datum vydání: 30.10.2013 9:25