Úvodní strana > Krajské listy > Vesnicí roku se stala obec Šabina na Sokolovsku

 Vesnicí roku se stala obec Šabina na Sokolovsku

znak Šabiny
Obec Šabina  získala Zlatou stuhu pro vítěze krajského kola. Hodnotitelská komise ocenila ještě dalších jedenáct obcí v regionu. Karlovarský kraj uspořádal soutěž už popáté. Poprvé  byla nejúspěšnější obec ze Sokolovska. V předchozích letech bodovaly pouze obce z Chebska.

Modrá stuha za společenský život patří obci Hájek,  Zelená stuha za péči o zeleň a životní prosředí obci Třebeň a Bílá stuha z činnost mládeže Dolnímu Žandovu. 

„Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova“, vysvělil hejtman Josef Pavel. Soutěže se  v letošním roce zúčastnilo 24 obcí kraje. Vítězná obec postupuje do celostátního finále. Obdrží dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, která bude i letos zřejmě kolem půl milionu korun.  Finanční odměnu z ministerstva dostanou i držitelé ostatních "stuh". Od kraje získá Šabina 45 tisíc korun na uspořádání slavnosti spojené s předáváním ocenění

Kromě vítězné Šabiny převezme ocenění Královské Poříčí na Sokolovsku, a to hned dvakrát. Obdrží diplom za vzorné vedení obecní knihovny a obecní kroniky. To znamená dvakrát po 20.000 korunách. Vždy po 15.000 korunách získaly tři obce. A to Merklín na Karlovarsku za Obec jako pospolitost, Staré Sedlo na Sokolovsku jako Obec partner a Krásná na Chebsku jako Obec pro 21. století. Desetitisícové odměny náleží Božičanům na Karlovarsku za květinovou výzdobu. Stejnou částku převezmou Vysoká Pec a Děpoltovice z Karlovarska, které se staly shodně Objevem roku.

Přehled oceněných obcí
OBEC – Ocenění
Šabina - Zlatá stuha – vítěz krajského kola
Hájek - Modrá stuha - za společenský život
Třebeň - Zelená stuha- za péči o zeleň a životní prostředí
Dolní Žandov - Bílá stuha - za činnost mládeže
Královské Poříčí - Diplom za vzorné vedení obecní knihovny
Královské Poříčí - Diplom za vzorné vedení kroniky
Božíčany - Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci
Merklín - Mimořádné ocenění „obec jako pospolitost“
Staré Sedlo - Mimořádné ocenění „obec jako partner“
Krásná - Mimořádné ocenění „obec pro 21 století“
Děpoltovice - Objev roku
Vysoká Pec - Objev roku
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 17.7.2006 0:00