Úvodní strana > Krajské listy > Záchranáři v kraji dnes vyjíždějí k nemocným mnohem rychleji

 Záchranáři v kraji dnes vyjíždějí k nemocným mnohem rychleji

Dispecink zachranky
Karlovarská záchranná služba zahajuje od června ostrý provoz nového operačního střediska. Nové pracoviště mají záchranáři vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které zkracují čas od nahlášení případu do výjezdu posádky a umožňují zdravotníkům být urychleně právě tam, kde jsou nejvíce zapotřebí.

Operátorkám v operačním středisku usnadňuje práci jednoduché předávání případu výjezdové skupině, posádkám záchranných vozů zase pomáhá nové vybavení sanitních vozidel. Počítačové a zálohovací systémy jsou na nejvyšší republikové úrovni. „Projekt je z 85 procent spolufinancován Evropskou unií, dalších 15 procent nákladů hradí Karlovarský kraj,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Havel.

Komunikace mezi dispečinkem a posádkou sanitních vozidel probíhala až doposud na analogové bázi. „Nyní jde vše přes digitalizované GPS systémy. Kromě automatického sledování polohy vozu, mohou posádky hlásit i svůj „status“, neboli stav, ve kterém se sanitní vozidlo nachází. Zda ještě zasahuje na místě, předává pacienta nebo je již volné a operátoři jej tak mohou použít k výjezdu pro dalšího nemocného,“ řekl ředitel karlovarské záchranné služby Roman Sýkora a dodal, že záchranku čekají další změny týkající se obnovy vozového parku nebo součinnosti výjezdových stanovišť.

Dispečink záchrankyNové operační středisko skvěle doplňuje po vzoru Evropy a ostatních krajů v ČR nově zaváděný Rendez-Vous systém. Jedná se o setkávání více posádek na místě zásahu. Lékař se může díky tomuto systému věnovat vždy nejzávažnějšímu případu a přitom může být posádka jiného vozu bez lékaře včas přítomna u jiné události, kde není lékař potřeba.

Definitivní ukončení čeká evropský projekt technologického vybavení operačního střediska až ke konci roku, kdy budou pořízeny ještě chybějící komunikační technologie. „Nyní však již nic nebrání plnému rozjezdu moderního pracoviště. Díky dotaci z Evropské unie bude naše operační středisko patřit ke špičce v České republice,“ zdůraznil náměstek hejtmana Karlovarského kraje  Miloslav Čermák.

Právě Karlovarský kraj je investorem celého projektu „Jednotná úroveň informačního systému operačního řízení a modernizace technologie pro příjem TV”, jehož náklady dosáhnou výše 35 milionů korun, přičemž 28,3 milionů korun poskytuje právě Evropská unie. Zbývajících 6,7 milionů korun uhradí Karlovarský kraj z vlastních zdrojů.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 31.5.2013 0:00