Horské služby ČR, oblast Krušné hory (HS ČR) to uvedl její náčelník Miroslav Güttner. " >
Úvodní strana > Krajské listy > Horská služba naváže užší spolupráci s Karlovarským krajem

 Horská služba naváže užší spolupráci s Karlovarským krajem

horska sluzba
V Krušných horách přibývá zranění lyžařů a turistů. Souvisí to s narůstajícím počtem návštěvníků, a to jak Čechů, tak i cizinců - Holanďanů, Rusů nebo Němců. Na společné tiskové konferenci Karlovarského kraje a Horské služby ČR, oblast Krušné hory (HS ČR) to uvedl její náčelník Miroslav Güttner.

Zatímco v loňském roce řešili členové horské služby během zimního období na 600 událostí, letos jich bylo o 130 více. „Nejvíce úrazů je v oblasti zimních středisek - Klínovce a Božího Daru. Jde o poranění dolních a horních končetin a hlavy. Největší pohyb turistů na horách byl letos až do konce dubna,“ uvedl Miroslav Güttner a dodal, že v létě budou horští záchranáři sloužit především na dispečinku v Božím Daru a na stanici v Tisé, kam jezdí mnoho horolezců.

Horská služba financovaná státem musí vyjít s úsporným rozpočtem, odkládá proto nákupy lyží a dalšího vybavení, prodlužuje dobu použitelnosti techniky. Na její činnost přispívá i Karlovarský kraj. „Na počátku června budeme schvalovat příspěvek právě pro horskou službu, mělo by jít o 50 tisíc korun. Práci horské služby považuji za velmi významnou, rád bych proto nabídl náčelníku Miroslavu Güttnerovi pravidelnou účast na jednání Bezpečnostní rady Karlovarského kraje. Každoročně také vyhlašujeme anketu Osobnost kraje, kam by rozhodně mohli být nominováni právě i členové horské služby,“nastínil hejtman Josef Novotný. Jakmile se navýší částka, kterou kraj dostává v rámci rozpočtového určení daní, je podle hejtmana možné více přispět i horské službě.

 Během sezóny se stará o bezpečí návštěvníků hor 10 profesionálních členů horské služby, o víkendech jim pomáhá okolo 60 dobrovolníků. Mají na starosti území krušnohorského hřebene v délce 140 kilometrů rozděleného na 8 okrsků. Krušné hory nemají problém s pokrytím signálem mobilních operátorů, dovolat se lze prakticky odkudkoli. Celorepublikově platné telefonní číslo HS ČR je 1210.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 29.5.2013 0:00