Úvodní strana > Krajské listy > Zaměstnavatelé chtějí mladé techniky

 Zaměstnavatelé chtějí mladé techniky

SPS Ostrov
Firmy v regionu i v celé republice potřebují absolventy technických oborů. Shánějí především obráběče, nástrojáře či kvalifikované elektrotechniky a jsou připraveny nabídnout odpovídající podmínky.

Zaznělo to na setkání představitelů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) se zástupci technických škol, Karlovarského kraje a regionálních zaměstnavatelů na průmyslové škole v Ostrově.

Prezident SP ČR Jaroslav Hanák ocenil investice Karlovarského kraje do zbudování nových center vzdělávání v Ostrově a v Sokolově, ale i snahu škol zvýšit zájem studentů o obory nejvíce vyhledávané zaměstnavateli. Zdůraznil, že rodiče i ostatní veřejnost potřebují mnohem více informací o těchto oborech, jejichž absolventi většinou nemají žádný problém s tím, aby uspěli na trhu práce a navíc byli ve své profesi kvalitně ohodnoceni. Aktivní by podle něj v tomto ohledu měly být jak školy, tak média.

Diskutovalo se o problému současného financování školství i o výhodách duálního vzdělávání, tedy propojení firem a škol, které kdysi umožňovalo žákům středních škol vyučit se přímo pro konkrétního zaměstnavatele. Prvky tohoto systému nyní přebírá projekt Pospolu, jehož koordinátorem se stal hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Ten se rovněž shodl s prezidentem SPČR na tom, že je nutné na všech středních školách v republice zavést přijímací zkoušky a trvat na maturitní zkoušce z matematiky. „V příštím roce bych také rád pro náš region získal pořadatelství soutěže odborných škol a učilišť Machři roku. Během května obnovím jednání s vedení Západočeské univerzity v Plzni na téma zřízení pobočky strojní či elektrotechnické fakulty v našem kraji,“ dodal hejtman.

Společně si podnikatelé i zástupci Svazu průmyslu a dopravy v doprovodu ředitele školy Pavla Žemličky prohlédli Centrum technického vzdělávání Ostrov, které ohromilo návštěvníky moderně vybavenými prostorami, v nichž nabízí studentům vzdělávání v oborech informační technologie, strojírenství, elektrotechnika nebo mechanik opravář motorových vozidel.

 


Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 30.4.2013 0:00