Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj navštívila delegace z partnerského Changpingu

 Karlovarský kraj navštívila delegace z partnerského Changpingu

Changping
Představitelé Karlovarského kraje jednali se zástupci pekingského distriktu Changping. Mezi témata společné diskuze patřila zejména tradiční čínská medicína a lázeňství.

Delegaci vedl nově zvolený hejtman distriktu Zhang Yanyou. Ten na úvod přiznal, že do České republiky zavítal vůbec poprvé. Jeho první kroky vedly do Prahy, která jej okouzlila svou nezaměnitelnou atmosférou. Poté se přemístil i s kolegy do Karlovarského kraje, který na něj udělal nemenší dojem. „Ačkoliv nás dělí taková vzdálenost, přece jenom máme něco společného. To, co naše regiony spojuje je hlavně turismus. Účelem naší cesty je najít další oblasti možné spolupráce,“ uvedl Zhang Yanyou.

Distrikt Changping je turisticky vyhledávanou lokalitou s bezpočtem přírodních a kulturních památek. Za všechny lze zmínit například Velkou čínskou zeď či císařskou hrobku Ming. Do Changpingu každoročně zavítají tisíce lidí i na mezinárodní kouzelnický festival. Nezbytností je rozsáhlá síť ubytovacích zařízení a dalších doprovodných služeb. Kromě turismu Changping vyniká také ve vědě a technice. Ve spravovaném obvodu působí přes 2 000 podniků, které se zaměřují především na high technologie.

„Changping je součástí země, která je velmi vyspělá a od které se toho můžeme hodně učit. Zcela jistě najdeme oblasti, ve kterých bychom mohli rozvinout spolupráci. Byl bych rád, kdyby naše vzájemná spolupráce přinášela již konkrétní výsledky,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Jednou z takovýchto oblastí je medicína. „Zajímá nás především tradiční čínská medicína a její alternativní metody léčby. Do budoucna bychom se o ní chtěli dozvědět víc,“ upřesnil Čermák. Tradiční čínská medicína vychází z léčitelství, které je tisíce let staré. Na rozdíl od západní medicíny vnímá lidské tělo jako vysoce provázaný celek. Zdravotní stav posuzuje celostně jako výsledek činnosti všech vnitřních orgánů, emoční zátěže a vedle nemoci bere v úvahu i celkovou konstituci pacienta a jeho okolí. Svým ojedinělým přístupem obnovuje stav vnitřní rovnováhy a dokáže pacientovi navrátit nejenom zdraví, ale pomáhá jej také dlouhodobě udržovat. Jak také v diskuzi zaznělo, čínští lékaři by mohli přijet do Karlových Varů přednášet.

Další z oblastí možné spolupráce by mohlo být lázeňství. Ačkoliv je v současné době v Changpingu na vzestupu, chybí zde potřebná dlouholetá praxe. „Karlovarský kraj je proslulý svým lázeňstvím. Jezdí sem lidé z celého světa. Myslím, že můžeme čínské straně nabídnut celou řadu odborníků, kteří se s nimi podělí o své zkušenosti,“ dodal Čermák.

Karlovarský kraj uzavřel partnerství s pekingským distriktem Changping v roce 2007. Od té doby proběhlo několik vzájemných návštěv. Více informací o partnerské spolupráci najdete na internetových stránkách Karlovarského kraje.

Za stránku zodpovídá: Veronika Severová
Datum vydání: 30.4.2013 0:00