Úvodní strana > Krajské listy > Kraj podpoří lidi s Parkinsonovou chorobou

 Kraj podpoří lidi s Parkinsonovou chorobou

Vladar
Společnost Parkinson, o. s., připravila pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou projekt s názvem „Vladař – svědek dávné minulosti a místo úchvatné přírody“. Součástí projektu je výstup na horu Vladař v doprovodu asistentů a bohatý doprovodný program. Karlovarský kraj přispěje na realizaci projektu částkou 30 tisíc korun.

Nedaleko Žlutic se tyčí stolová hora, jež dosahuje výšky 693 metrů nad mořem. Na příchozí působí nejen svou velikostí, ale zejména svým neobvyklým tvarem. Dominantní postavení hory v jinak rovinaté krajině bylo jistě důvodem, proč se zapsala do dějin hned několikrát. Původně se na Vladaři rozkládalo keltské hradiště, později zde pobýval Jan Žižka se svým vojskem a za nedlouho po něm bojovní Švédové. Nyní se na horu Vladař vypraví lidé s Parkinsonovou chorobou. Jejich mottem totiž je „Každý Čech by měl alespoň jednou v životě navštívit Říp, Blaník a Vladař“.

„Jsme rádi, že můžeme podpořit projekt, který si klade za cíl ukázat, že i s Parkinsonovou chorobou se dá aktivně žít a že žádný vrchol není pro lidi s tímto onemocněním překážkou,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Společně s lidmi trpícími Parkinsonovou chorobou se na vrchol Vladaře vydají studenti gymnázií a středních odborných škol. Ti budou plnit funkci asistentů nejenom při výstupu na vrchol hory, ale i při sestupu.

Projekt doplní série odborných přednášek, věnovaných tématům z oborů lékařství, přírodních věd a historie. Vzhledem k tomu, že v místě realizace projektu kdysi pobýval jeden z největších českých spisovatelů Karel Čapek, nebude chybět ani setkání jeho obdivovatelů. Akce se uskuteční ve dnech 23. - 25. června 2013.

Pořadatelem projektu je Společnost Parkinson, o. s., která dlouhodobě podporuje veškeré projekty a aktivity, posilující práva a zlepšující aktivní stránky života nemocných Parkinsonovou chorobou. Více informací o společnosti naleznete na těchto internetových stránkách.

Za stránku zodpovídá: Veronika Severová
Datum vydání: 24.4.2013 0:00