Úvodní strana > Krajské listy > Akce CHKO Slavkovský les mají své příznivce

 Akce CHKO Slavkovský les mají své příznivce

Údolí Ohře
 Zájmu veřejnosti se těší akce Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Velkou návštěvnost zaznamenala obě nedávná setkání – ať již jde o přednášku „Krajina Slavkovského lesa“ v Mariánských Lázních či „Setkání příznivců přírody Karlovarska“ v Karlových Varech.

Čtvrteční poutavé vyprávění Stanislava Wiesera o místní krajině lahodilo sluchu mnoha návštěvníků. Příběh krajiny s krásnou tváří byl doplněn o projekci fotografií, na nichž bylo možno sledovat její proměny, někdy až s časosběrnou přesností. Staré letecké snímky z 50. let například odhalily od té doby velký nárůst zalesnění v severozápadní části Slavkovského lesa, současné letecké fotografie Stanislava Wiesera dokumentovaly nejen sídla a jejich kruhové či pravoúhlé uspořádání, ale hlavně tuto lesnatou krajinu s kaňonovitými zářezy řeky Teplé a Ohře. Autor přednášky ukázal laskavou tvář této leckdy drsné krajiny.

 Páteční Setkání příznivců přírody Karlovarska bylo doslova nabité fakty z různých přírodovědných oblastí. Co je ale všechny spojovalo, bylo téma Doupovské hory. Návštěvníci, kteří téměř zaplnili krajskou knihovnu, si vyslechli příspěvek Petra Hradeckého o geologické stavbě Doupovských hor, Radky Musilové o užovce stromové v Poohří, či Martina Lípy o místních odrůdách ovoce v severozápadních Čechách. Jaroslav Vojta vysvětloval, proč se ochránci přírody bojí sukcese a jak se tento jev projevuje v Doupovských horách, Jan Matějů vykládal o živočiších, kteří žijí na tankových cestách v tomto největším vojenském újezdě ve střední Evropě. Vít Tejrovský svůj příspěvek věnoval okřídleným obyvatelům Doupovských hor.

 Tuto akci společně připravili Správa CHKO Slavkovský les, Krajská knihovna Karlovy Vary a Městské muzeum Karlovy Vary. Správa CHKO Slavkovský les připravuje do konce tohoto roku ještě dvě přednášky – Architektura Mariánských Lázní ve čtvrtek 15. listopadu (přednáší Pavel Graca), Osudy kamenných křížů ve čtvrtek 13. prosince (přednáší Pavel Bořil) a tradiční ornitologickou vycházku Christmas counting s Pavlem Řepou v pátek 28. prosince. Vstup na všechny akce je zdarma.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 26.10.2012 0:00