Úvodní strana > Krajské listy > Vytáhnout tonoucího z ledové vody není vůbec snadné

 Vytáhnout tonoucího z ledové vody není vůbec snadné

Vycvik hasicu
Na rybníku ve Svatavě u Sokolova si dobrovolní i profesionální hasiči prakticky zkoušeli, jak vytáhnout tonoucí, kteří se propadli v ledu. Na vlastní kůži zjistili, že je to velmi náročný zásah.

Výcvik hasičů vedl instruktor Hynek Černý z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, který je v současné době naším největším odborníkem na tuto problematiku. Jeho poznatky, zapracované do učebních pomůcek a výukových programů, používají ke školení záchrany z ledu hasiči ve všech krajích. V období, kdy hrozí propadnutí na zamrzlých vodních plochách, navíc Hynek Černý jezdí prakticky vést výcviky pro hasiče, policisty, strážníky či vodní záchranáře v celé republice. Ve středu přijal pozvání připravit školení pro hasiče ze Sokolovska.

Vycvik hasicu

Na zamrzlém rybníku ve Svatavě si dobrovolní hasiči z Chodova, Kynšperka, Horního Slavkova, Březové a z profesionální stanice v Sokolově zkoušeli jednotlivé postupy při záchraně. Vybaveni speciálními, takzvanými suchými obleky, které chrání záchranáře před chladem ledové vody, zkoušeli vytáhnout figuranta jednotlivě, ve skupinách, se záchrannými pomůckami nebo jen improvizovaným způsobem. „Je téměř nemožné, aby jeden člověk sám dostal někoho ven z ledu.

V ledové vodě strašně rychle docházejí síly, led se navíc pod oběma dál propadá a bez pomoci kolegů ze břehu se může snadno stát, že najednou nepotřebuje pomoc jen první tonoucí, ale i jeho zachránce,“ vysvětloval Hynek Černý. Jeho slova pak hasiči během výcviku potvrdili. Výcvik na aktuální téma probíhá v celém Karlovarském kraji. Na zamrzlém jezu řeky Ohře v Tuhnicích cvičili o víkendu karlovarští hasiči, další výcvik je naplánovaný na sobotu na rybníku Tajch v Šindelové, kde se sejdou profesionální a dobrovolní hasiči z Kraslicka.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 23.2.2012 0:00