Úvodní strana > Krajské listy > Rybáři se dohodli s myslivci na regulaci kormoránů

 Rybáři se dohodli s myslivci na regulaci kormoránů

Z jednani rybaru a myslivcu

Problém s hubením ryb přemnoženou populací kormorána velkého přivedl na krajský úřad zástupce místních organizací rybářů a myslivců. Na společné schůzce, kterou svolal krajský radní pro oblast životního prostředí Jaroslav Bradáč, se dohodli na spolupráci při redukci počtu zákonem chráněných ptáků.


„Tento problém je skutečně třeba řešit. Ztráty na rybí osádce řek v západních Čechách, zvláště pak v horních tocích, jsou velké,“ řekl radní Jaroslav Bradáč. Na odstřelu kormoránů se mohou rybáři s myslivci dohadovat na základě výjimky, kterou jim udělil krajský úřad. Odstřel je povolen od září do poloviny dubna a stanovuje limit sta kusů kormorána velkého za rok.

„Nechceme kormorány vyhubit, jen regulovat jejich počet,“ zdůraznil jednatel Českého rybářského svazu, Západočeského územního svazu v Plzni Martin Bílý s tím, že ptáci rybářům způsobují dvojí škodu. „Rybami se jednak živí, další ale zraní nebo vystresují natolik, že stejně uhynou,“ dodal Bílý.

S problémem s decimováním rybích osádek kormorány se podle Bílého potýkají rybáři v celé Evropě. Rada Českého rybářského svazu pořádá na toto téma 23. února v Plzni mezinárodní konferenci.

Dalšími predátory, kteří rybářům způsobují starosti, jsou podle Bílého volavky, ale i norci a vydry.

Za stránku zodpovídá: Romana Nájemníková
Datum vydání: 26.1.2012 0:00